ZDrogi.pl Porady Skrócono czas na dopełnienie obowiązku każdego kierowcy. Nie zdążysz w 30 dni i zapłacisz nawet 1000 zł
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Skrócono czas na dopełnienie obowiązku każdego kierowcy. Nie zdążysz w 30 dni i zapłacisz nawet 1000 zł

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Rejestracja auta w 2021 roku. Szykują się spore zmiany

Rejestracja auta w trakcie pandemii była znacznie utrudniona, ze względu na reżim sanitarny i kolejki w urzędach. Co za tym idzie, procedura mogła trwać dłużej niż wyznaczony miesiąc . Dlatego też do końca 2021 roku obowiązywał limit 180 dni.

Jednak wraz ze styczniem rozporządzenie przestało funkcjonować i znów mamy 30 dni na dopełnienie obowiązku. Jeśli się spóźnimy, starosta może na nas nałożyć karę od 200 do 1000 zł.

Jak więc poradzić sobie z kolejkami w urzędach? Ministerstwo Cyfryzacji chwali się możliwością rejestracji auta za pośrednictwem internetu.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

- Dzięki naszej e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu - chwalił nowy system sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.

Jak informuje minister, w 2020 roku z takiej możliwości skorzystało 601 297 kierowców. Z kolei od początku stycznia 2021 roku, naliczono niemal 56 tys. rejestracji aut.

Rejestracja auta przez internet, krok po kroku

Aby dokonać rejestracji auta przez internet, trzeba mieć profil zaufany , czyli internetowe potwierdzenie  naszej tożsamości. Możemy go założyć na stronie gov.pl, bądź na portalach bankowości internetowej niektórych banków (o ile mamy w nich konto).

Po założeniu profilu zaufanego powinniśmy zalogować się na swoim koncie w zakładce Mój GOV. N astępnie przechodzimy do sekcji Usługi dla obywatela i wybieramy kategorię Kierowcy i pojazdy. Klikamy przycisk "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzeda, kupno, darowiznę (usługa online)".

Następnie w systemie wybieramy odpowiednią usługę (zbycie, bądź nabycie pojazdu). Po tym jak zostaniemy przekierowani, potwierdzamy przyciskiem "Wyślij zgłoszenie".

Powinien wyświetlić się nam formularz, w którym wpisujemy dane pojazdu (markę, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny etc.). Będziemy musieli zamieścić także skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu , faktury VAT, czy darowizny (w zależności od formy nabycia/zbycia pojazd).

Uzupełniamy dane nasze, oraz zbywcy, bądź nabywcy. Wysyłamy zgłoszenie, które trafi do wydziału komunikacji. Następnie pozostaje potwierdzenie formularza profilem zaufanym. Na skrzynce Mój Gov otrzymamy odpowiednie poświadczenie.

Źródło: Auto Świat

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo