Przepisy ruchu drogowego a naklejka
Źródło: Google StreetView

Jeździsz sprowadzanym autem? Możesz zapłacić 100 zł mandatu - Wielu kierowców nieświadomie łamie przepisy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Sierpnia 2020

Przepisy ruchu drogowego określają jasno jakie oznaczenia dotyczące "pochodzenia" auta mogą się znaleźć na pojeździe. Część właścicieli pozostawia ją świadomie, np. obawiając się uszkodzenia lakieru podczas jej usuwania.

Część kierowców poruszających się po polskich drogach autami z importu pozostawia na pamiątkę naklejkę informującą o poprzednim państwie rejestracji pojazdu.
Niewiele osób wie, że w ten sposób popełnia wykroczenie i naraża się na mandat.
Prawo o ruchu drogowym normuje wiele aspektów dotyczących wyposażenia pojazdu.

Przepisy ruchu drogowego określają jasno jakie oznaczenia dotyczące "pochodzenia" auta mogą się znaleźć na pojeździe.

Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimiMandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimiCzytaj dalej

Jednym z nich są właśnie oznaczenia państwa rejestracji. Odkąd pojawiły się tablice rejestracyjne z tzw. euro-paskiem informującym o pochodzeniu auta, naklejki stały się zbędne i przestały być wymagane.
Mimo to, na części starszych pojazdów wciąż można znaleźć naklejkę wskazującą na kraj rejestracji pojazdu (przykładowo D, S czy CH). Część właścicieli pozostawia ją świadomie, np. obawiając się uszkodzenia lakieru podczas jej usuwania.

Przepisy ruchu przewidują mandat w wysokości 100 zł w przypadku rozbieżności pomiędzy oznaczeniem pochodzenia pojazdu, a aktualnym kraju rejestracji.

Warto wiedzieć, że poruszając się po kraju, możemy mieć na aucie jedynie oznaczenia określające państwo, w którym pojazd aktualnie jest zarejestrowany. Auto zarejestrowane w Polsce może mieć jedynie naklejkę PL. W żadnym wypadku inną. Za naruszenia w tym zakresie grozi nam 100 zł mandatu.

Mandaty nie zawsze są przyznawane. Sprawa często kończy się jedynie na pouczeniu połączonym z poleceniem zerwania nalepki lub prośbą o usunięcie oznaczenia kraju „natychmiast".

Zobacz także:

1. Wideo - Kompletnie pijana kobieta mknęła do pracy 169 km/h. Zdążyła wyprzedzić policyjny radiowóz
2. Rozpoznał na ulicy swoje skradzione auto. Ruszył w pościg, pomogła mu policja
3. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
4. Wideo- Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem Corsą
5. Mężczyzna w wypadku stracił żonę i trójkę małych dzieci. Sprawca nie pójdzie do więzienia
6. Kierowco, unikaj tych stacji paliw. UOKiK ujawnił, że „chrzczą” paliwo

Następny artykuł