Przepisy ruchu drogowego nowelizacja
Źródło: TOMASZ RADZIK/East News

Rząd nie oszczędza kierowców. W tym roku zaostrzy przepisy, będzie łatwiej o mandat

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
21 Stycznia 2021

Przepisy ruchu drogowego będą zaostrzone w 2021 roku. Rząd zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, planuje poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. W związku z tym wprowadzone zostanie m.in. bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych, czy strefa 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę.

Przepisy ruchu drogowego zostaną znowelizowane. Wśród nich, pierwszeństwo pieszych

Przepisy ruchu drogowego zostaną zaktualizowane zgodnie z nowym projektem ministerstwa infrastruktury. Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwach pieszych jeszcze przed przejściem.

Nowelizacja ustawy zakłada, że kierowca będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się przed pasami. Do tej pory pieszy miał jedynie pierwszeństwo gdy znajdował się już na zebrze. Z zakazu będą wyłączone jedynie tramwaje.

Ten pomysł wywołuje sporo kontrowersji wśród kierowców. Przeciwnicy pomysłu argumentują, że pieszy jest w stanie zatrzymać się w sekundę, a samochód już nie, ponadto może dochodzić do wielu spornych, sytuacji. Głośniej zrobiło się o bezwzględnym pierwszeństwie po tragicznym wypadku na ul. Sokratesa, gdy kierowca BMW jadący z nadmierną prędkością, śmiertelnie potrącił pieszego.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Jednak piesi również będą mieli nowe obowiązek. Podczas przechodzenia przez ulicę będzie zakaz korzystania z smartfona, czy innych urządzeń multimedialnych określanych jako "wpływające na percepcję". Rząd liczy, że dzięki nowym przepisom ruchu drogowego, spadnie odsetek wypadków z udziałem pieszych.

Nowe przepisy ruchu drogowego.Strefa 50 i zakaz "jazdy na zderzaku"

Istotną zmianą zapowiedzianą przez rząd jest wprowadzenie całodobowej "strefy 50" w mieście. Obecnie w godzinach 5 - 23 w terenie zabudowanym funkcjonuje ograniczenie do 50 km/h, a od 23 do 5 jest większe i wynosi 60 km/h. Nowe przepisy ruchu drogowego mają ograniczyć prędkość do 50 km/h w mieście niezależnie od pory dnia.

Rząd chce walczyć także z niebezpieczną praktyką "jazdy na zderzaku". Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada, że samochód jadący 100 km/h będzie musiał zachowywać min. 50 m odległości od samochodu przed nim. Przy 120 km/h dystans wynosi 60 m, a przy 140 km/h 70 m. Wszystkie wyżej wymienione zmiany są wciąż w trakcie procedowania przez władze.

Przepisy ruchu drogowego obejmą także hulajnogi elektryczne

W ostatnim czasie znacznie spopularyzowały się hulajnogi elektryczne, szczególnie w dużych miasto. Długo brakowało jednak ustawy, które by regulowała ich wykorzystanie, to też na ulicach i chodnikach panowała "wolna amerykanka".

W końcu nowe przepisy zabroniły kierującym hulajnogami elektrycznymi poruszać się po chodnikach. Będą musieli jeździć drogami publicznymi, wraz z resztą ruchu drogowego. Jak zauważa Rzeczpospolita, przepis dotyczy tylko odcinków o ograniczeniu prędkości do 50 km/h i nie wiadomo co z drogami, na których limit jest wyższy.

Nowe przepisy ułatwią życie klientom

Od 4 czerwca 2021 roku, autoryzowani dealerzy będą mogli samemu zarejestrować samochód, motorower i przyczepę. Dzięki temu klient będzie miał mniej formalności do dopilnowania.

- Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną - pisze Ministerstwo Infrastruktury.

Źródło: Rzeczpospolita

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł