ZDrogi.pl > Aktualności > Przejścia dla pieszych w 3D. Nietypowy sposób na poprawę bezpieczeństwa
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:42

Przejścia dla pieszych w 3D. Nietypowy sposób na poprawę bezpieczeństwa

piesi-bezpieczenstwo-drogowe
Budimex

Bezpieczeństwo pieszych zaczyna być coraz częstszym tematem debaty publicznej. Lada chwila w życie wejdzie nowa ustawa, a to nie wszystko. Prywatna firma zaprezentowała ciekawy projekt poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Niedawno pisaliśmy o 21-latku, który wpadł na bardzo ciekawy pomysł, poprawiający bezpieczeństwo pieszych. Dłuższy czas temu, firma Budimex zaprezentowała inną koncepcję, co prawda zapewne nie tak skuteczną, ale na pewno tańszą w realizacji. To przejścia dla pieszych 3D, które bardziej zwracają uwagę na drodze niż zwykła zebra.

Piesi bezpieczniejsi na przejściach dla pieszych 3D

Działanie przejścia dla pieszych 3D jest bardzo proste. To zwyczajnie namalowane pasy, ale wykorzystuje się przy nich iluzję optyczną. Kierowcy zbliżając się do takiego miejsca mają wrażenie, że na drodze jest jakaś przeszkoda. To ma ich zmusić do zdjęcia nogi z gazu.

Oczywiście firma Budimex nie była pierwsza z tym pomysłem, co zresztą sama przyznaje w komunikacie. Prawdopodobnie pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w New Delhi w Indiach. Są jednak obawy, że kierowcy widząc przeszkodę gwałtownie zahamują. Hinduska artystka projektująca takowe przejścia tłumaczyła, że iluzja nie jest na tyle inwazyjna, żeby wystraszyć kierujących. W New Delhi, średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez przejścia dla pieszych 3D miała być aż o 40 proc. niższa niż wtedy, gdy były namalowana zwykła zebra. Pozytywne rezultaty wzbudziły zainteresowanie władz Islandii, Londynu, Chin i Francji.

Przejścia dla pieszych 3D są testowane w Polsce

Obecnie w Polsce pasy 3D namalowane przez Budimex testują choćby Lesznowola, Miechów i Bartoszyce. Warto jednak zaznaczyć, że aby namalować zebrę odbiegającą od standardowej, trzeba mieć specjalne pozwolenie od ministerstwa infrastruktury. Dlatego jeśli rozwiązanie się sprawdzi, potrzebna będzie zmiana w ustawie.

Oczywiście pojawiają się głosy (głównie ze strony aktywistów miejskich), że takie rozwiązanie się nie sprawdzi, bo trzeba wszędzie nastawiać progów zwalniających. Pomijając jednak wiecznych malkontentów (którzy najchętniej w ogóle by zamknęli wszystkie drogi), fakt jest taki, że zastosowanie takich pasów w wielu miejscach sprawiło, że zarówno piesi, jak i kierowcy bardziej uważają na drodze.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Budimex