ZDrogi.pl
Piesi bezpieczeństwo na drogach

Budimex

Przejścia dla pieszych w 3D. Nietypowy sposób na poprawę bezpieczeństwa

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Bezpieczeństwo pieszych zaczyna być coraz częstszym tematem debaty publicznej. Lada chwila w życie wejdzie nowa ustawa, a to nie wszystko. Prywatna firma zaprezentowała ciekawy projekt poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Niedawno pisaliśmy o 21-latku, który wpadł na bardzo ciekawy pomysł, poprawiający bezpieczeństwo pieszych. Dłuższy czas temu, firma Budimex zaprezentowała inną koncepcję, co prawda zapewne nie tak skuteczną, ale na pewno tańszą w realizacji. To przejścia dla pieszych 3D, które bardziej zwracają uwagę na drodze niż zwykła zebra.

Piesi bezpieczniejsi na przejściach dla pieszych 3D

Działanie przejścia dla pieszych 3D jest bardzo proste. To zwyczajnie namalowane pasy, ale wykorzystuje się przy nich iluzję optyczną. Kierowcy zbliżając się do takiego miejsca mają wrażenie, że na drodze jest jakaś przeszkoda. To ma ich zmusić do zdjęcia nogi z gazu.

Oczywiście firma Budimex nie była pierwsza z tym pomysłem, co zresztą sama przyznaje w komunikacie. Prawdopodobnie pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w New Delhi w Indiach. Są jednak obawy, że kierowcy widząc przeszkodę gwałtownie zahamują. Hinduska artystka projektująca takowe przejścia tłumaczyła, że iluzja nie jest na tyle inwazyjna, żeby wystraszyć kierujących.

W New Delhi, średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez przejścia dla pieszych 3D miała być aż o 40 proc. niższa niż wtedy, gdy były namalowana zwykła zebra. Pozytywne rezultaty wzbudziły zainteresowanie władz Islandii, Londynu, Chin i Francji.

napad-na-konwoj-nagranie

Nagranie z napadu na konwój w RPA. Kierowca zachował zimną krew - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Przejścia dla pieszych 3D są testowane w Polsce

Obecnie w Polsce pasy 3D namalowane przez Budimex testują choćby Lesznowola, Miechów i Bartoszyce. Warto jednak zaznaczyć, że aby namalować zebrę odbiegającą od standardowej, trzeba mieć specjalne pozwolenie od ministerstwa infrastruktury. Dlatego jeśli rozwiązanie się sprawdzi, potrzebna będzie zmiana w ustawie.

Oczywiście pojawiają się głosy (głównie ze strony aktywistów miejskich), że takie rozwiązanie się nie sprawdzi, bo trzeba wszędzie nastawiać progów zwalniających. Pomijając jednak wiecznych malkontentów (którzy najchętniej w ogóle by zamknęli wszystkie drogi), fakt jest taki, że zastosowanie takich pasów w wielu miejscach sprawiło, że zarówno piesi, jak i kierowcy bardziej uważają na drodze.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Budimex

Podobne artykuły

koronawis prawo jazdy

Aktualności

Egzaminatorzy i pracownicy WORD strajkują. Co z zaplanowanymi egzaminami?

Czytaj więcej >
Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >