ZDrogi.pl
przegląd techniczny auta

pxhere

Zapomnisz o obowiązku każdego kierowcy i zapłacisz karę. Zmiany w przeglądach w 2021

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Przegląd techniczny auta, każdy kierowca auta używanego powinien robić raz w roku. Należy jednak pamiętać, że od stycznia wchodzą nowe przepisy, które zmieniają zasady kontroli na Stacjach Kontroli Pojazdów (SKP). Spóźnialscy będą musieli zapłacić karę pi

Przegląd na nowych zasadach. W 2021 roku, spóźnialscy będą musieli płacić podwójnie

Przegląd techniczny od początku 2021 roku przejdzie przez kilka istotnych zmian. Diagności będą musieli dokładniej sprawdzić samochód, nałożono na nich nowe obowiązki. Również kierowcy będą dodatkowo obciążeni, szczególnie jeśli nie zjawią się na czas.

Od upływu terminu ważności badania technicznego, będziemy mieli maksymalnie 30 dni na zjawienie się u diagnosty. Jeśli przekroczymy ten termin, zapłacimy karę w postaci podwójnej stawki.

Obecnie za przegląd samochodu osobowego trzeba zapłacić 98 zł. Czyli spóźnialscy zapłacą niemal 200 zł. W przypadku jeśli samochód jest zasilany autogazem LPG, podstawowa stawka wynosi 161 zł. W wypadku spóźnienia, stawka wyniesie 322 zł.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Z jednej strony powód wprowadzenia takich zasad wydaje się sensowny, rząd chce ograniczyć ilość aut w złym stanie technicznym, które jeżdżą po drogach. Z drugiej strony osoby, które naprawiają np. auto powypadkowe, czy zajmują się długim remontem, będą zmuszone zapłacić karę, nawet jeśli samochód nie jeździł i nie stwarzał żadnego zagrożenia.

Jest również korzystna zmiana dla kierowców. Można przedłużyć przegląd

Do tej pory jeśli przyjeżdżaliśmy na przegląd przed końcem ważności poprzedniego badania, diagnosta podbijał nam dowód rejestracyjny od dnia przyjazdu na SKP. W praktyce "traciliśmy" przez to kilka dni i co roku zjawialiśmy się na stacji wcześniej.

Wraz z 2021 rokiem, będziemy mogli zrobić przegląd 30 dni przed upływem terminu badania, bez "utraty" dni. Kolejna wizyta przeglądu będzie ustalona względem ostatniej pieczątki w dowodzie (czy raczej systemu CEPiK), a nie dnia wizyty na stacji.

Diagności będą dokładniej sprawdzać auta na przeglądzie

Resort infrastruktury chciał ukrócić praktykę podbijania przeglądów "z wkładką" (czyli z łapówką) i "po znajomości". Dochodziło czasem do absurdalnych sytuacji, gdy samochód nawet nie stawiał się na SKP, a dostawał pieczątkę. Dlatego diagności będą mieli teraz obowiązek udokumentować pojazd.

Ustawa przewiduje, że auto będzie musiało być sfotografowane przez diagnostę z przodu, tyłu i z dwóch przekątnych. Jedno zdjęcie będzie wykonane w środku, tak aby udokumentować przebieg. Fotografie będą przechowywane przez SKP przez pięć lat.

Nowe przepisy wymagają również od diagnostów przeprowadzania dokładniejszych inspekcji świateł i czystości spalin. Świadczy o tym zapis, który wymusza na SKP wykonywanie badań zgodnie z "przyjętym zakresem czynności i przy pomocy wymaganego wyposażenia technicznego".

Ponadto SKP będą częściej kontrolowane, nowe przepisy wymagają przynajmniej jednej inspekcji w roku. Zajmie się tym Transportowy Dozór Techniczny, które będzie miał także prawo do cofania i odbierania diagnostom uprawnień do wykonywania przeglądów.

Źródło: moto.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Pilne - nawet 2.5 mln aut może stracić homologację

Aktualności

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd wprowadza nowe przepisy

Czytaj więcej >
Ktoś podeptał dach w Lamborghini w Warszawie. Wyznaczono wysoką nagrodę

Aktualności

Ktoś wdrapał się na dach lamborghini w Warszawie. Właściciel wyznaczył nagrodę

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie zakładasz maseczki? Narażasz się na poważne konsekwencje. Policjant nie będzie miał litości

Czytaj więcej >

Aktualności

Popełnisz ten prosty błąd i słono zapłacisz. Policjant nie będzie mieć żadnej litości

Czytaj więcej >
MINI Cooper SE (MINI ELECTRIC)

Aktualności

Wygodnie być eko w mieście – elektryzujące trendy w motoryzacji

Czytaj więcej >

Aktualności

Prezydent zdecydował. Od 1 lutego polskich kierowców czeka bardzo istotna zmiana

Czytaj więcej >