ZDrogi.pl > Na drogach > Potrącenie pieszej w Gliwicach. Nagranie ku przestrodze
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:01

Potrącenie pieszej w Gliwicach. Nagranie ku przestrodze

Potrącenie pieszej w Gliwicach. Kto jest winien?
Materiały Policyjne

24 sierpnia na skrzyżowaniu ulic Skowrońskiego i Leśnej doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego, w którym potrącono przechodzącą przez pasy kobietę. 18-latka około godziny 14:55 została uderzona przez volkswagena golfa.

Choć całe zdarzenie wyglądało groźnie, to obyło się bez poważniejszych konsekwencji. Piesza wyszła z niego cało, jedynie z drobnymi otarciami. Kobieta została też ukarana mandatem... i tu mamy pewne wątpliwości.

Jak wykazały czynności prowadzone na miejscu przez funkcjonariuszy oraz zapis z monitoringu miejskiego, piesza przed wejściem na przejście dla pieszych nie upewniła się, że nie spowoduje zagrożenia.

18-latka weszła wprost pod nadjeżdżający z jej lewej strony samochód osobowy, gdy znajdował się on w odległości około 15 metrów od przejścia. W związku z tym kierująca nie miała szans zatrzymać pojazdu i uniknąć potrącenia. W wyniku zdarzenia piesza nie odniosła poważnych obrażeń. Za popełnione wykroczenia piesza została ukarana mandatem karnym.

Policjanci argumentują swoją decyzję tym, że pojazd rozpędzony do prędkości 50 km/h do pełnego zatrzymania się na równej i suchej nawierzchni potrzebuje około 15 metrów.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Policjanci uznali, że winę za zdarzenie ponosi 18-latka

Przeciętna reakcja kierowcy na pojawienie się przed pojazdem przeszkody wynosi od 1 do 1,5 sekundy. W tym czasie samochód pokonuje około 20 metrów. Wartości rosną wraz ze zwiększeniem prędkości, bądź utrudnionymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, zmierzch, mgła).

Jak najbardziej zgadzamy się z tym, co powiedzieli policjanci... ale piesza była w pobliżu pasów od dłuższego czasu i powinna być doskonale widoczna z kilkudziesięciu metrów. Owszem, stała przed nimi - ale czekała, aż jadący z lewej strony pojazd minie pasy.

Jadąca z naprzeciwka kobieta w volkswagenie widziała, że piesza czeka na okazję, aby przejść na drugą stronę... co w świetle aktualnych przepisów daje jej pierwszeństwo nad pojazdem. Mimo to kierująca samochodem kontynuowała jazdę.

Naszym zdaniem wina leży po obu stronach, a ukarano jedynie przechodzącą przez pasy 18-latkę.

Nastolatka nie upewniła się, że może bezpiecznie przejść przez jezdnię, a kierująca volkswagenem zignorowała pieszą przy przejściu.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Źródło: zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl