ZDrogi.pl
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Photo by Mick Tinbergen on Unsplash

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Najnowsze badanie wykazały, że demencję można przewidzieć na podstawie zachowania kierowcy. Nie jest niczym zaskakującym, że zarówno demencja, jak i łagodne zaburzenia poznawcze (MCI), mogą wpływać na zachowanie „za kółkiem".

Naukowcy odkryli jednak, że na podstawie stylu jazdy, można zdiagnozować powyższe.
Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie "Geriatrics", korzystając z danych dotyczących jazdy, a także danych demograficznych, można z dużym prawdopodobieństwem zdiagnozować choroby.

„Na podstawie zmiennych pochodzących z naturalistycznych danych dotyczących stylu jazdy i podstawowych cech demograficznych, takich jak wiek, płeć, rasa/pochodzenie etniczne i poziom wykształcenia, mogliśmy przewidzieć łagodne upośledzenie funkcji poznawczych i demencję z 88% dokładnością”, stwierdziła Sharon Di, główna autorka badania.

W badaniu przeanalizowano dane Longitudinal Research on Aging Drivers (LongROAD), które udało się zebrać dzięki stałemu monitorowaniu zachowań 3000 starszych kierowców przez okres do czterech lat. W trakcie badań u 33 osób zdiagnozowano MCI, a u 31 demencję. Analizując wcześniejsze dane dotyczące sposobu jazdy chorych osób, udało się znaleźć liczne zależności.

Nagrania z tragicznej interwencji policjantów w Raciborzu

Nagrania z tragicznej interwencji policjantów w Raciborzu - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Udało się stworzyć algorytm, który dzięki maszynowemu uczeniu, potrafi wykrywać schorzenia na podstawie zachowania kierowców. Wciąż wymaga dalszych prac, ale pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.

Algorytm jest skuteczny w aż 88% pod względem danych demograficznych, ale tylko w 66% dokładnych danych dotyczących jazdy. Dzieje się tak, ponieważ wiek jest najważniejszym czynnikiem w wykrywaniu MCI i demencji. Dane dotyczące jazdy mogą pomóc w szybszym diagnozowaniu chorób.

Wśród czynników dotyczących jazdy samochodem, które pomagają wykryć MCI i demencję, wymieniono, np. krótkie trasy w promieniu 24 km od domu, ilość podróży rozpoczynających się i kończących w domu, średni czas trwania jazdy oraz liczbę przypadków gwałtownego hamowania generującego przeciążenia powyżej 0,35 g.

Algorytmy opracowane w tym badaniu mogą stanowić nowatorskie, dyskretne narzędzie przesiewowe do wczesnego wykrywania i leczenia łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji u starszych kierowców.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: carscoops.comPodobne artykuły

Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Blacharz pechowy pożar

Aktualności

Pożar w warsztacie blacharskim. Auto spłonęło w trakcie prac

Czytaj więcej >