Panek Zaporożec ZAZ968
Źródło: Facebook.com Panek CarSharing

"Zemstę Stalina" odpalisz z telefonu. Panek wprowadza Zaporożca na minuty

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
26 Stycznia 2021

Panek CarSharing znów zaskakuje klientów nietuzinkowym autem, który niedługo trafi do wypożyczalni. Do floty dołączył ZAZ 986 "Zaporożec" znany też jako "Zemsta Stalina". Odpalimy go za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.

Panek przedstawił nowe auto w ofercie. To ZAZ 986 "Zaporożec"

Panek CarSharing to firma oferująca wynajem pojazdów na minuty. W ofercie znajduje się grupa Retro, pozwalająca wypożyczać samochody zabytkowe. Wśród nich znalazło się miejsce dla BMW E34, Golfa II, Poloneza Caro, czy Syreny 105. Teraz dołączył do nich "Zaporożec".

ZAZ 968 z oferty Panka to egzemplarz wyprodukowany z 1976 roku, czyli jeszcze z chromowanymi dodatkami i starymi lampami. Całe szczęście dla fanów klasyki, bo późniejsze egzemplarze, produkowane od 1978 roku (jako ZAZ 968M) straszyły kwadratowymi lampami z tyłu i wielkimi plastikowymi zderzakami. Ta modernizacja nijak nie pasowała do projektu nadwozia pamiętającego lata 50' (pierwszy prototyp pochodzi z 1957 roku).

Panek

Jak informuje Panek, "Zaporożec" napędzany jest przez czterosuwowy silnik o pojemności 1,2-litra generujący 41 KM. To niespotykana już dziś konstrukcja z czterema cylindrami w układzie widlastym (V4). Motor umieszczony z tyłu jest chłodzony powietrzem (jak Fiat 126p i starsze Porsche 911), stąd na tylnej klapie wloty powietrza i charakterystyczne "uszy" na błotnikach.

Motocykliści wjechali w linę holowniczą. Zginęli w makabrycznych okolicznościach - WideoMotocykliści wjechali w linę holowniczą. Zginęli w makabrycznych okolicznościach - WideoCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

- Został on [ZAZ 968 - dop. red.] wymyślony "na potrzeby ludu" ze względu zarówno na swoją cenę, jak i wytrzymałość na wątpliwą jakość dróg w tamtych czasach. Obecnie jego zwolenników można szukać wśród fanów czasu PRL - czytamy na stronie Panka.

Panek ostrzega, że 4-biegowa skrzynia (trzy do przodu, jeden do tyłu) jest unikatowo ułożona, dlatego zaleca zapoznanie się z instrukcją przed rozpoczęciem podróży. Pojazd odpalimy z aplikacji firmy, koszt jest taki sam jak przy innych autach grupy retro, zapłacimy 1,49 zł za minutę i 1,49 za każdy przejechany kilometr. "Zaporożec" jeszcze nie jest dostępny, ale Panek zapewnia, że w najbliższym czasie skorzystają z niego klienci w Warszawie.

Panek oferuje "Zemstę Stalina". Auto nie bez powodu zdobyło taki przydomek

Panek

Sporą ciekawostkę stanowi klapa pod fotelem kierowcy. W czasach, gdy Zaporożec był popularnym autem, właściciele używali jej do łowienia ryb w przeręblu. Samochód Panka oczywiście ma zachowany ten historyczny dodatek, choć wjeżdżanie nim na oblodzony staw, to raczej kiepski pomysł.

ZAZ 968 jak większość aut z tego okresu na pewno nie cechował się bezawaryjnością i trwałością. Jednak ich sporym plusem, jak większości aut z demoludów była prosta konstrukcja, która pozwalała na samodzielne dokonywanie napraw.

Oczywiście awaryjność i masa mankamentów przyczyniła się do powstania wielu dowcipów związanych z "Zaporożcami". Auto nabyło wiele przydomków, takich jak "T-34 Wersja Sportowa", "Zemsta Stalina", "Breżniew na Turbinie", czy "Mercedes z kieszeniami".

Panek

Jednym z pseudonimów ZAZ 968 był również "Natasza Princ", co było związane z uderzającym podobieństwem projektu do niemieckiego NSU Prinz 4. Oba auta powstawały jednak w podobnym czasie i właściwie do dziś nie wiadomo, czy wygląd Zaporożca to dzieło szpiegostwa przemysłowego ZSRR, czy czystego przypadku.

Tak jak w przypadku większości aut z demoludów, gwoździem do trumny ZAZ 968 był długi czas produkcji. Samochód po wielu perturbacjach zaczął zjeżdżać z fabryki ZAZ na Zaporożu (ZSRR, później Ukraina) w 1966 roku. Produkcja zakończyła się dopiero po 28 latach w 1994 roku, gdy zastąpiła go Tavria.

Źródło: Facebook Panek CarSharing

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Kierowca BMW pił piwo za kierownicą. Nie miał uprawnieńKierowca BMW pił piwo za kierownicą. Nie miał uprawnieńCzytaj dalej

Następny artykuł