ZDrogi.pl
Wizyta na CPN. Brakuje tylko czarnych rejestracji i starych dystrybutorów. fot. archiwum prywatne

Konrad Karpiuk

Paliwo za 4 zł? Powstał projekt ustawy „Tanie paliwo”

3 Listopada 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

W ostatnim czasie galopujące ceny paliw spędzają sen z powiek większości kierowców. W związku tym posłowie Konfederacji wystąpili w czwartek w Sejmie z postulatem - Mocna obniżka podatków składających się na cenę paliwa.

Jak tłumaczą politycy, obniżenie cen paliw wpłynie pozytywnie na grubość portfeli Polaków, co powinno rozruszać gospodarkę i pomóc w walce z inflacją. Projekt ustawy „Tanie paliwo” zakłada obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Jak tłumaczyli w czwartek w Sejmie posłowie Konfederacji - Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

CZYTAJ DALEJ

4 zł za litr. Więcej pieniędzy w portfelach Polaków rozrusza gospodarkę

Przypominamy (choć pewnie nie trzeba), że od dłuższego czasu ceny paliw rosną i za litr benzyny trzeba płacić już ok. 6 zł. Więcej trzeba zapłacić również za olej napędowy (również około 6 zł) i autogaz (3 zł). Tak wysokie ceny rozjuszyły Polaków, dlatego znani z wolnorynkowych poglądów posłowie Konfederacji przekonują, że ceny paliwa można zmniejszyć poprzez redukcję podatków.

W związku z tym Konfederacja przygotowała projekt ustawy pt. „Tanie paliwo". Zakłada on obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Według Konfederacji, gdyby zapisy ustawy wprowadzić w życie, to cena benzyny spadłaby do okolic 4 zł a litr. Obecnie ponad połowa ceny paliwa to podatki.

- Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną. Ta proponowana obniżka cen paliw sprawiłaby, że transport byłby tańszy i towary w sklepie byłyby tańsze - przekonywali posłowie Konfederacji.

Najpopularniejsze auta używane w Polsce w 2020 roku/nieznane

Te auta kochają Polacy. 10 najpopularniejszych modeli na rynku wtórnym - Galeria

W dobie panującego kryzysu na rynku półprzewodników, auta używane przeżywają drugą młodość. Sprawdzamy, jakie modele najczęściej kupują nasi rodacy.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: onet.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >