ZDrogi.pl > Aktualności > Paliwo za 4 zł? Powstał projekt ustawy „Tanie paliwo”
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:05

Paliwo za 4 zł? Powstał projekt ustawy „Tanie paliwo”

polonez-na-cpn
Konrad Karpiuk

W ostatnim czasie galopujące ceny paliw spędzają sen z powiek większości kierowców. W związku tym posłowie Konfederacji wystąpili w czwartek w Sejmie z postulatem - Mocna obniżka podatków składających się na cenę paliwa.

Jak tłumaczą politycy, obniżenie cen paliw wpłynie pozytywnie na grubość portfeli Polaków, co powinno rozruszać gospodarkę i pomóc w walce z inflacją. Projekt ustawy „Tanie paliwo” zakłada obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Jak tłumaczyli w czwartek w Sejmie posłowie Konfederacji - Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

4 zł za litr. Więcej pieniędzy w portfelach Polaków rozrusza gospodarkę

Przypominamy (choć pewnie nie trzeba), że od dłuższego czasu ceny paliw rosną i za litr benzyny trzeba płacić już ok. 6 zł. Więcej trzeba zapłacić również za olej napędowy (również około 6 zł) i autogaz (3 zł). Tak wysokie ceny rozjuszyły Polaków, dlatego znani z wolnorynkowych poglądów posłowie Konfederacji przekonują, że ceny paliwa można zmniejszyć poprzez redukcję podatków.

W związku z tym Konfederacja przygotowała projekt ustawy pt. „Tanie paliwo". Zakłada on obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Według Konfederacji, gdyby zapisy ustawy wprowadzić w życie, to cena benzyny spadłaby do okolic 4 zł a litr. Obecnie ponad połowa ceny paliwa to podatki.

- Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną. Ta proponowana obniżka cen paliw sprawiłaby, że transport byłby tańszy i towary w sklepie byłyby tańsze - przekonywali posłowie Konfederacji.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: onet.pl