ZDrogi.pl

Konrad Karpiuk

Paliwo za 4 zł? Powstał projekt ustawy „Tanie paliwo”

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

W ostatnim czasie galopujące ceny paliw spędzają sen z powiek większości kierowców. W związku tym posłowie Konfederacji wystąpili w czwartek w Sejmie z postulatem - Mocna obniżka podatków składających się na cenę paliwa.

Jak tłumaczą politycy, obniżenie cen paliw wpłynie pozytywnie na grubość portfeli Polaków, co powinno rozruszać gospodarkę i pomóc w walce z inflacją. Projekt ustawy „Tanie paliwo” zakłada obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Jak tłumaczyli w czwartek w Sejmie posłowie Konfederacji - Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

4 zł za litr. Więcej pieniędzy w portfelach Polaków rozrusza gospodarkę

Przypominamy (choć pewnie nie trzeba), że od dłuższego czasu ceny paliw rosną i za litr benzyny trzeba płacić już ok. 6 zł. Więcej trzeba zapłacić również za olej napędowy (również około 6 zł) i autogaz (3 zł). Tak wysokie ceny rozjuszyły Polaków, dlatego znani z wolnorynkowych poglądów posłowie Konfederacji przekonują, że ceny paliwa można zmniejszyć poprzez redukcję podatków.

W związku z tym Konfederacja przygotowała projekt ustawy pt. „Tanie paliwo". Zakłada on obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej oraz likwidację opłaty emisyjnej.

Według Konfederacji, gdyby zapisy ustawy wprowadzić w życie, to cena benzyny spadłaby do okolic 4 zł a litr. Obecnie ponad połowa ceny paliwa to podatki.

- Obniżka cen paliw powinna być priorytetem dla rządu. To jest coś, co drąży kieszenie Polaków i coś, co pośrednio sprawia, że ceny rosną. Ta proponowana obniżka cen paliw sprawiłaby, że transport byłby tańszy i towary w sklepie byłyby tańsze - przekonywali posłowie Konfederacji.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Aktualności

8 tys. zł brutto za pracę na stacji paliw ORLEN? Cudowne oferty pracy kolosa
Czytaj więcej >

Aktualności

Holowanie prawie skończyło się uszkodzeniem obu aut - wideo
Czytaj więcej >

Aktualności

Włoska szkoła motoryzacyjna ma się bardzo dobrze. Koncept nowego Ferrari F40 wygląda bardzo obiecująco
Czytaj więcej >

Aktualności

Znalazłeś monetę w drzwiach twojego samochodu? Uważaj, oznacza duże niebezpieczeństwo
Czytaj więcej >

Aktualności

Ministerstwo opublikowało nowe stawki za odholowanie. Opłaty obejmą też hulajnogi elektryczne
Czytaj więcej >

Aktualności

Resort Infrastruktury ujawnia plany na przyszły rok. Długo oczekiwana zmiana może wejść w życie
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]