ZDrogi.pl > Aktualności > W Krakowie, zamiast soli, na drogi sypie się fusy po kawie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:45

W Krakowie, zamiast soli, na drogi sypie się fusy po kawie

Odśnieżanie chodnika fusami po kawie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

W Krakowie, tak jak w większości kraju, obfite opady śniegu znacznie utrudniły życie kierowców i pieszych. W mieście postanowiono jednak podejść do problemu w sposób nowatorski. Zamiast soli, na alejki parkowe wysypywane są fusy po kawie.

Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie z początkiem lutego poinformował o nowej akcji, w ramach której do walki z zalegającym śniegiem Krakowianie wykorzystają fusy.

Pomysł przyszedł ze Lwowa i szybko spotkał się z rewelacyjnym przyjęciem mieszkańców i lokalnych kawiarni, które zaczęły dostarczać fusy. W akcję włączyły się zarówno małe punkty oraz globalne sieci.

Odśnieżanie chodników fusami. Skąd pomysł?

- "To rozwiązanie, które przynosi korzyści na kilku frontach. Zwracamy uwagę również na zaangażowanie społeczne. Mamy nadzieję, że nasza akcja zmotywuje również mieszkańców do kupowania kawy w krakowskich kawiarniach i przypomni o ich pozycji w tym trudnym czasie" - ogłosiła Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu "Kraków w Zieleni" w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Wśród przewag fusów wymienia się, m.in. ochronę łap zwierząt, ekologiczne wykorzystanie odpadów oraz... przyjemny aromat. Niewykluczone więc, że akcja w przyszłości będzie kontynuowana. W ślad za Krakusami planują pójść również inne miasta -  Katowice i Gdynia oraz warszawska dzielnica Ursynów.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Odśnieżanie przy pomocy fusów. Czy ma szanse się przyjąć?

Należy jednak zwrócić uwagę, że to rozwiązanie również nie jest pozbawione wad - pojawiły się też zastrzeżenia ze strony ekologów.

Fusy z kawy mają negatywnie wpływać na wzrost roślin i mogą być toksyczne dla gleby i zwierząt. Ponadto (w świetle prawa) są środkiem niezgodnym z przepisami prawa, które przewiduje, że do posypywania dróg i chodników można używać chlorku sodu (soli), chlorku magnezu, chlorku wapnia i kruszywa (piachu). Do uszorstniania terenów zieleni, takich jak parki i skwery, wykorzystuje się piach, który jest neutralnym materiałem.

Nie ma jednak „ryzyka”, że fusy wyprą tradycyjne metody radzenia sobie z zalegającym lodem i śniegiem. Głównym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść nowego rozwiązania (dotyczy to zresztą nie tylko fusów) jest cena i czas działania.

Ze wskazań ekspertów wynika, że chlorek sodu to środek, który działa szybko i skutecznie, a są to zalety bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa kierowców i pieszych oraz zachowania przejezdnych dróg. Posypywanie jezdni piaskiem nie daje tak dobrego rezultatu w tak krótkim czasie. Szczególnie wtedy, kiedy przy dużej wilgotności temperatura spada poniżej 0 st. C i mamy zagrożenie gołoledzią. W takich momentach sól jest najskuteczniejszym środkiem.

Stosowanie piasku na jezdniach generuje też dodatkowe koszty zamiatania ulic po zimie oraz udrażniania instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ piasek zapycha studzienki.

Wszystko wskazuje więc na to, że fusy pozostaną jedynie "ciekawostką", a na drogach zimą nadal królować będzie sól.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane