ZDrogi.pl > Aktualności > Od 2 listopada obowiązują nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:05

Od 2 listopada obowiązują nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Od dzisiaj, 2 listopada, obowiązuje znowelizowane rozporządzenie dotyczące warunków, jakie muszą spełniać hulajnogi elektryczne - wśród nich pojawia się również ograniczenie prędkości maksymalnej.

Zgodnie z nowymi przepisami konstrukcja hulajnogi elektrycznej powinna uniemożliwić przekroczenie 20 km/h i zapewniać ma możliwość skutecznego hamowania. W świetle nowego rozporządzenia szerokość hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego (UTO), nie może przekraczać 0,9 m, natomiast masa własna hulajnogi elektrycznej nie może wynosić więcej niż 30 kg.

Dodatkowo pojazdy te powinny posiadać z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu znaleźć się powinno jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m - również w nocy. Przepisy dopuszczają stosowanie migających świateł pozycyjnych.

Tak jak w przypadku innych pojazdów, światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe lub żółte selektywne – z tyłu. Ponadto hulajnoga powinna mieć co najmniej jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach. Hulajnoga elektryczna oraz UTO zobowiązane są mieć co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o dźwięku, który przepisy określają jako "nieprzeraźliwy".

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Przepisy określają też więcej istotnych szczegółów

Nowe rozporządzenie wymusza również wyposażone pojazdów w „numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi elektrycznej, nadany i umieszczony przez producenta w sposób trwały na ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym".

Na liście wyposażenia obowiązkowego znajduje się również podpórka lub podpórki zapewniające stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu, umożliwiające postawienie pojazdu.

Istotną, jeśli nie najistotniejszą, zmianą dotyczącą korzystania z hulajnóg elektrycznych jest wprowadzenie maksymalnej prędkości, które urządzenia mogą rozwijać. Jak czytamy w rozporządzeniu - „W hulajnodze elektrycznej i urządzeniu transportu osobistego konstrukcja ogranicza rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewnia możliwość skutecznego hamowania".

Powyższe wymagania muszą spełniać wszystkie hulajnogi elektryczne, które trafią do sprzedaży od początku przyszłego roku.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: salon24.pl

Powiązane