Obostrzenia od 1 lutego. O czym należy pamiętać
Źródło: freepic

Zmiany w obostrzeniach od 1 lutego. O czym kierowcy muszą pamiętać

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
29 Stycznia 2021

Obostrzenia z dniem 1 lutego ulegną lekkiemu złagodzeniu. O czym pamiętać muszą kierowcy, aby uniknąć nieprzyjemności? Jakich ułatwień można się spodziewać? Podpowiadamy, jak zmienią się nakazy i zakazy rządu od początku przyszłego miesiąca.

Od 1 lutego 2021 r. rząd zmienia ograniczenia związane z panującą epidemią koronawirusa. Największą zmianą, która nie jest związana z prowadzeniem pojazdu, będzie powrót handlu i zlikwidowanie godzin dla seniorów. O czym należy jednak pamiętać, jeśli jesteśmy kierowcami?

Przede wszystkim warto być zawsze wyposażonym w maseczkę (o ile nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku jej używania). W prywatnym pojeździe nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, ale po jego opuszczeniu musimy o tym pamiętać.

Obostrzenia. Od poniedziałku 1 lutego część z nich zostanie zniesiona

Przede wszystkim chodzi o zniesienie zakazu funkcjonowania w handlu. Z zachowaniem reżimu sanitarnego otwarte będą mogły być wszystkie sklepy, niezależnie od profilu działalności.

Otwarte zostaną również centra handlowe, ale wciąż w mocy pozostaje zalecenie, aby na parkingach wykorzystywane było co drugie miejsce. Może się okazać zatem, że pojedziemy do sklepu, ale nie będziemy mieli gdzie zaparkować. Należy pamiętać, że jest to jednak tylko zalecenie, a niezastosowanie się do niego nie jest obarczone żadną karą.

Od 1 lutego nie będą już obowiązywać, tzw. godziny dla seniora. Nie będziemy zatem musieli, np. po nową żarówkę gnać na stację (gdzie takie godziny nie obowiązywały). Wszyscy wiemy, że „CPN-y” są znacznie droższe.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

W najnowszej wersji rozporządzenia po powrocie z zagranicy będziemy zwolnieni z kwarantanny, jeśli będziemy posiadali negatywny wynik testu na koronawirusa, który został wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Pozostałe zasady pozostają bez zmian przynajmniej do 14 lutego. Kierowcy i pasażerowie podczas poruszania się prywatnym pojazdem nie muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Mimo to należy mieć w aucie maseczkę - jesteśmy do zobligowani do zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej, a więc na parkingu, w garażu podziemnym czy na stacji benzynowej.

Obostrzenia w transporcie publicznym pozostają bez zmian

W przypadku pojazdów transportu zbiorowego po 1 lutego wciąż obowiązywał będzie limit pasażerów wynoszący 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. liczby miejsc siedzących oraz 30 proc. liczb stojących.

Czego należy spodziewać się po 14 lutego? Na razie ciężko stwierdzić z całą pewnością. Niewykluczone, że w grę wchodzą kolejne rozluźnienia przepisów. Z drugiej strony, jeśli epidemia nie będzie ustępować, to rząd może zdecydować się na ponowne zaostrzenie obostrzeń.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł