ZDrogi.pl
Czym grozi korzystanie z telefonu za kierownicą

Reddit: r/IdiotsInCars

Nastolatkowie i korzystanie z telefonu za kierownicą - Wideo

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Nikogo nie trzeba przekonywać, że korzystanie z telefonu za kierownicą jest niebezpieczne. Niestety wielu kierowców uważa, że ich ten problem nie dotyczy. Niestety nie ma znaczenia jak często korzystacie z telefonu - wystarczy użyć go raz w złym momencie,

Tradycyjnie już przedstawiamy wam kolejne trendujące wideo, które pojawiło się na portalu Reddit. Nagranie pokazuje konsekwencje korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem.

Warto podkreślić, że są to jedne z tych „mniej dotkliwych” nauczek, które zwykle kosztowały tyle, ile wynosił rachunek u mechanika/blacharza.

Konsekwencje korzystania z telefonu mogą być znacznie gorsze - wystarczy wyobrazić sobie kierowcę, który wyprzedza auto zatrzymujące się przed przejściem dla pieszych. Człowiek na pasach pewnym krokiem przechodzi przez jezdnię i... trafia na zapatrzonego w ekran kierowcę, który nie zdawał sobie sprawy, że dojeżdża do przejścia. Tragedia murowana.

Korzystanie z telefonu może doprawdzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze

Przy okazji chcielibyśmy podnieść jeszcze jeden bardzo ważny temat. Niemal wszyscy są zgodni, że korzystanie z telefonu (wymagające użycia dłoni i oderwania wzroku od jezdni) jest niebezpieczne... ale niewiele mówi się sterowaniu funkcjami samochodu z poziomu ekranów dotykowych.

Do niedawna większość podstawowych funkcji dostępna była po naciśnięciu odpowiedniego fizycznego przycisku lub pokrętłem. Koncerny motoryzacyjne w trosce o zmniejszanie kosztów oraz podążając za modą, przenoszą coraz więcej funkcji pojazdu do rozbudowanych systemów inforozrywki, które obsługuje się za pomocą ekranów dotykowych.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Czym grozi korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu?

Odpowiedzmy sobie na proste pytanie - Co jest mniej niebezpieczne w trakcie jazdy? Pisanie SMS-a czy ustawianie odpowiedniej temperatury na dotykowym ekranie?

Odpowiedź jest w prosta - obie te czynności są skrajnie niebezpieczne i mogą mieć potencjalnie katastrofalne skutki. Oczywiście nikt nie reguluje ustawień klimatyzacji co 15 minut, ale wystarczy zrobić to w nieodpowiednim momencie, aby doszło do tragedii.

Przypominają nam się czasy, gdy telefony posiadały fizyczne przyciski. Praktycznie każdy z nas był w stanie napisać SMS bezbłędnie (lub niemal bez błędów) bez patrzenia się na ekran - dziś jest to niemożliwe. Oczywiście pomocą mogą być systemy rozpoznające mowę (zarówno przy dyktowaniu treści SMS-a, jak i przy korzystaniu z systemu inforozrywki), ale tym daleko jeszcze do doskonałości.

Wszystkim, których nagranie nie przekonało do niekorzystania z telefonu za kierownicą, przypominamy, że za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją. Źródło: Materiały Policyjne

Aktualności

Wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją

Czytaj więcej >
Policjant spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. To wysoki rangą oficer z wydziału ruchu drogowego w Pruszkowie.

Aktualności

86-latek zgłosił kradzież mercedesa. Policjanci szybko odnaleźli pojazd

Czytaj więcej >
Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Uderzył w cudze auto. Źródło: Twitter

Aktualności

Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Miał obić drzwiami auto innego kierowcy

Czytaj więcej >
Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Motocyklista zderzenie z Sarną

Aktualności

Motocyklista zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Nie żyje

Czytaj więcej >
Pierwsza rocznica lotu w kosmos Suzuki w Rąbieniu. YouTube

Aktualności

To już rok od legendarnego lotu w Rąbieniu - Wideo

Czytaj więcej >