ZDrogi.pl > Porady > Mycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozów
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:47

Mycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozów

Mycie samochodu
zdrogi.pl

Mycie samochodu podczas zimy. Jak dbać o swój samochód podczas syberyjskich mrozów. 

Wielu kierowców zadaje sobie bardzo ważne, aczkolwiek trudne pytanie. Czy mogę umyć samochód w czasie mrozów oraz wszechobecnego śniegu? Dla wielu zmotoryzowanych ta istotna kwestia jest niezwykle problematyczna. Postanowiliśmy pośpieszyć z odpowiedzią. 

Zazwyczaj spory procent osób, odkłada mycie pojazdu na wiosenny czas. Sądzą, że pielęgnacja pojazdu powinna odbywać się przy pięknej pogodzie oraz dodatniej temperaturze. Nic bardziej mylnego. 

W okresie jesienno-zimowym samochód powinno się myć regularnie! Śmiało, można stwierdzić, że o zewnętrzną czystość naszego auta powinniśmy bardziej dbać w okresie zimowym niż w czasie letnim.

Wśród kierowców, występują również i tacy, którzy otwarcie twierdzą, że mycie pojazdu podczas ujemnej temperatury jest bardzo groźne dla lakieru oraz może spowodować kłopoty.

Nie od dziś wiadomo, że negatywnym czynnikiem, który bardzo szkodzi naszemu samochodowi, jest sól. Pomimo faktu, że jest ona rozsypywana na jezdnię, bardzo szybko oraz chętnie przylega do naszego pojazdu.

Nie jest tajemnicą, że miejsca, w których widać odprysk lakieru w wyniku kontaktu z solą szybko skorodują, a na wiosnę zobaczymy już okazałe dziury. Jedynie odpowiednie mycie samochodu spowoduje usunięcie soli, a także skutecznie spowolni proces niszczenia.

Mycie samochodu w odpowiednim miejscu i przy stosowaniu odpowiednich zasad. Wszystko by chronić nasze auto w okresie zimowym.

W okresie zimowym należy szczególnie uważać na myjnie automatyczne. Zbyt częste korzystanie nie jest zdrowe dla lakieru i przyspiesza jego płowienie. Jeżeli nasz samochód jest mocno ubłocony, pod żadnym pozorem nie korzystajmy z tego typu myjni. Warto dodać, że wcześniej należy je spłukać np. na myjni samoobsługowej. Tylko w ten sposób będziemy mogli efektywnie dbać o lakier.

Jeżeli nie oszczędzamy i mamy zamiar dobrze zapłacić za ochronę naszego auta, możemy wybrać się na myjnię gąbkową bądź też tekstylną. W ten sposób mycie samochodu będzie nieco droższe, ale zdecydowanie bezpieczniejsze dla lakieru.

Podczas zimy warto zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Chodzi o dokładne wytarcie oraz nasmarowanie uszczelek, oraz osuszenie zamków. W ten sposób uchronimy się przed poważnym problemem, jakim niewątpliwe są zamarzające drzwi.

Żeby efektownie dbać o nasz samochód podczas zimy, należy stosować się jedynie do dwóch istotnych zasad. Pamiętajmy o wcześniejszym zabezpieczeniu wszystkich zamków (np. zaklejenie ich taśmą) oraz dokładnym wysuszeniu wewnętrznych krawędzi drzwi, oraz uszczelek.

W trakcie mrozów warto wybrać się na myjnię mechaniczną lub ręczną. Po wymyciu samochodu należy bezwzględnie go wysuszyć! W ten sposób nasze auto będzie odpowiednio zabezpieczone i złe warunki atmosferyczne nie będą dla niego niekorzystne.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl