ZDrogi.pl

YouTube: DIY Homemade Projects

Niecodzienna przeróbka Daewoo Matiza na... minikoparkę - Wideo

17 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Jakie Daewoo Matiz jest, każdy widzi. Matiz godnie zastąpił na naszych drogach Tico, które z kolei w roli małych wozidełek zastąpiło popularne Fiaty Seicento , Cinquecento i 126p.

Matiz początkowo miał być następcą Fiata Cinquecento.

Italdesign Cinquecento zaprezentowano na targach w Turynie w 1992. Był to trzydrzwiowy, jednobryłowy pojazd o obłych kształtach nawiązujący stylistycznie do oryginalnego Fiata 500. W modelu koncepcyjnym wyraźnie widać kształty przyszłego Matiza.

Ostatecznie jednak wygrał projekt Seicento i koncept odszedłby w niepamięć, gdyby nie Daewoo, które postanowiło go wykorzystać.

To tyle o pierwszym bohaterze artykułu. Drugim jest Ben Jacob, inżynier z Choozhattukotta w Indiach. Mężczyzna postanowił poprawić fabrykę i przerobić Matiza na minikoparkę.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Ben Jacob jest właściciel Matiza z 1998 r., którego pierwotnie kupił dla swojej żony. Mężczyzna chciał mieć minikoparkę i zrobił to, co każdy prawdziwy mężczyzna powinien zrobić w takiej sytuacji - zbudował ją. Jako bazę wykorzystał wysłużonego mieszczucha i, musimy przyznać, efekt jest bardzo obiecujący.

Matiz został przerobiony na minikoparkę w dwa miesiące

Twórca tego nietypowego pojazdu prawie wszystko stworzył samodzielnie, z wyjątkiem nawiercenia otworów pod ramię koparki. Matiz może pochwalić się „udźwigiem” 500 kilogramów oraz nacisk w trakcie kopania równym aż sześciu tonom. Zasięg ramienia minikoparki nie jest wcale taki „mini” i wynosi ponad 5 metrów.

Zastanawiamy się tylko, jak Matiz ważący teraz 1,1 tony (z której większość przypada na tył pojazdu) zachowa się, gdy na „łychę” koparki trafi wspomniane wcześniej 500 kg? Najprawdopodobniej autko po prostu się podniesie...

Co ciekawe, pojazd nadal jest sprawny i zdatny do jazdy. Sam koszt przeróbki wynosi zaledwie ułamek minikoparki. Nowa koparka kosztuje nawet 2 miliony rupii (ok. 100 tys. złotych), podczas gdy przeróbka kosztowała zaledwie 70 tysięcy (ok. 3 500 zł).

Źródło: /spidersweb.pl/autoblog

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi:

Podobne artykuły

Aktualności

8 tys. zł brutto za pracę na stacji paliw ORLEN? Cudowne oferty pracy kolosa
Czytaj więcej >

Aktualności

Holowanie prawie skończyło się uszkodzeniem obu aut - wideo
Czytaj więcej >

Aktualności

Włoska szkoła motoryzacyjna ma się bardzo dobrze. Koncept nowego Ferrari F40 wygląda bardzo obiecująco
Czytaj więcej >

Aktualności

Znalazłeś monetę w drzwiach twojego samochodu? Uważaj, oznacza duże niebezpieczeństwo
Czytaj więcej >

Aktualności

Ministerstwo opublikowało nowe stawki za odholowanie. Opłaty obejmą też hulajnogi elektryczne
Czytaj więcej >

Aktualności

Resort Infrastruktury ujawnia plany na przyszły rok. Długo oczekiwana zmiana może wejść w życie
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]zdrogi.pl