Mandat za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgłowych
Źródło: Photo by Maksim ŠiŠlo on Unsplash

Tysiące kierowców jesienią dostaje mandat i punkty karne za prosty błąd. Uważaj

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
1 Października 2020

Mandat za niewłaściwe stosowanie świateł przeciwmgłowych to nic przyjemnego. W wyjątkowych sytuacjach może towarzyszyć mu dodatkowe punkty karne. Jak korzystać ze prawidłowo ze świateł przeciwmgłowych?

23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Coraz częściej nad polskimi drogami pojawiać będą się gęste mgły. To szczególnie niebezpieczny czas dla kierowców. Wielu z nich zapomina o kilku podstawowych zasadach - to może ich kosztować nawet 200 zł mandatu i 2 punkty karne.

Mandat za niewłaściwe zastosowanie świateł przeciwmgłowych - od 100 do 200 zł

Oczywiście jazda we mgle nie należy do przyjemnych. Wymaga od kierowcy szczególnego skupienia i wyjątkowej czujności. Warto zatem w niesprzyjających warunkach skorzystać z rozwiązań, które taką jazdę nam ułatwią. Współczesne auta są wyposażone w przednie i tylne światła przeciwmgłowe. Mają one poprawić naszą widoczność i „widzialność” w skrajnych warunkach.

Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoKrowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Ducato rozerwało się jak kartonowe pudełko. Groźny wypadek na obwodnicy

Jeśli nasze auto jest wyposażone w światła przeciwmgłowe to mamy obowiązek ich używania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Wbrew nazwie nie służą one jedynie do jazdy we mgle. Światła te warto włączać w KAŻDEJ sytuacji, gdy widoczność maleje, np. podczas intensywnych opadów atmosferycznych.

Mandat, którego łatwo uniknąć. Zdradzamy jak należy stosować światła przeciwmgłowe.

Ponadto przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać od zmierzchu do świtu na drodze krętej - nawet gdy nic nie ogranicza przejrzystości powietrza. Włączać je możemy na drogach oznaczonych znakami a-3 lub a-4 w towarzystwie znaku t-5.

Znaki drogowe - droga krętaZnaki drogowe - droga kręta
zdrogi.pl

Co grozi kierowcom za niewłaściwe stosowanie świateł przeciwmgłowych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że światła przeciwmgłowe mogą oślepiać innych kierowców - to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Używanie ich do normalnej jazdy grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz 2 punktami karnymi. Z kolei za brak tylnego światła przeciwmgłowego przy widoczności niższej niż 50 metrów, grozi mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł