Kradzież auta metody złodziei
Źródło: Unsplash.com Bastian Pudill

Tak dzisiaj kradną samochody. Lepiej się zabezpiecz, złodzieje są coraz sprytniejsi

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
31 Stycznia 2021

Kradzież auta w Polsce, to nie jest już tak popularny proceder jak przed laty. Nie oznacza to jednak, że znikł całkowicie. Złodzieje mają swoje metody, są na tyle bezczelni, że potrafią zabrać samochód sprzed nosa właściciela.

Kradzież auta w Polsce. Tak można zabezpieczyć się przed metodami złodziei

Kradzież auta może się odbyć np. metodą "na butelkę". Jak wskazuje portal moto.pl, złodzieje wykorzystują do tego także inne przedmioty, np. metalowe rury, druty, czy kolce. Sposób polega na tym, że przestępca podchodzi do zaparkowanego auta i wkłada jakiś przedmiot w koło.

Gdy kierowca nie zauważy przedmiotu przy aucie, chwilę po ruszeniu usłyszy dziwne hałasy spod koła. Wiele osób w takim momencie nie gasi silnika i właśnie na to liczą przestępcy, którzy wykorzystują chwilę nieuwagi i odjeżdżają odpalonym pojazdem, ewentualnie okradają wnętrze (np. zabierając torebkę, czy telefon).

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, należy podczas opuszczania auta gasić silnik i zabrać ze sobą wartościowe przedmioty. Ewentualnie powinniśmy po prostu zamknąć samochód. Ponadto nawet w trakcie jazdy w ruchu miejskim, nie powinniśmy zostawiać na wierzchu cennych przedmiotów.

Kradzież auta metodami włamywaczy

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Kradzież auta odbywa się także klasyczną metodą "na śpiocha". Złodziej włamuje się wtedy do domu, następnie kradnie kluczyki i dokumenty i odjeżdża skradzionym autem. Ponadto w trakcie włamania, może zginąć więcej przedmiotów z naszego domu, np. laptop, czy biżuteria.

Czasem złodzieje wykorzystują również wieczorne zamieszanie, wtedy ta kradzież nazywana jest metodą "na szarówkę". Dlatego najlepiej chować kluczyki do auta i dokumenty w miejscach trudno dostępnych. Zamiast w szafce przy drzwiach wejściowych, lub w kurtce, schowajmy je w sypialni, czy salonie.

Inna popularna metoda wykorzystuje techniki kieszonkowców. Złodzieje robią to gdy jesteśmy na zakupach, restauracji, czyli "na mieście". Mogą wyciągnąć klucze z kieszeni, a potem zwyczajnie odjechać autem z parkingu.

Na takie wypadki najlepiej zabezpieczyć się trzymając kluczyki w zamkniętej torebce, lub wewnętrznej kieszeni kurtki. Ponadto jak zdejmujemy odzienie wierzchnie, przełóżmy kluczyki do przedniej kieszeni w spodniach.

Kradzieże auta przy użyciu elektroniki. Najlepiej obronią nas staroświeckie zabezpieczenia

Kolejna metoda wykorzystuje popularne we współczesnych samochodach złącza OBD. Złodzieje włamują się do środka, a następnie przez wcześniej wspomniane złącze omijają zabezpieczenia fabryczne i uruchamiają silnik. Na takie przypadki pomaga np. blokada zapłonu, czy skrzyni biegów.

Kradzież aut odbywa się także metodą "na walizkę". Jeśli złodziej posiada odpowiedni sprzęt z czarnego rynku, może wraz ze wspólnikiem przedłużyć sygnał z kluczyka, który mamy w kieszeni, a następnie bez problemu otworzyć nasze auto. W takim wypadku również warto stosować dodatkowe zabezpieczenia i chować kluczyk z dala od drzwi wejściowych do domu.

Policjanci zwracają uwagę, że stare zabezpieczenia, takie jak rygle, czy laski do dziś się sprawdzają. Choć ich zdjęcie nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, to wymaga nieco zachodu, więc często złodzieje będą woleli poszukać łatwiejszego celu.

Źródło: Moto.pl

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł