ZDrogi.pl
Policja.pl

Policja.pl

Jak szybki jest najszybszy radiowóz polskiej policji?

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Polscy kierowcy bywają różni. Znajdziemy takich, którzy przede wszystkim dojechać chcą do celu w jednym kawałku. Znajdziemy też takich, dla których najważniejsze dojechanie jest do celu jak najszybciej.

Z myślą o tych drugich drogówka wzbogaciła się w samochody o ponadprzeciętnych osiągach. Jaki jest więc najszybszy polski radiowóz? Jakie auta mogą się z nim równać?

Zacznijmy od tego, że na chwilę obecną prawdziwym asem w rękawie policjantów jest Kia Stinger GT. Liftback o sylwetce coupé z doładowanym V6 może pochwalić się przyspieszeniem do setki w 4,9 sekundy do 100 km/h oraz prędkością maksymalną 267 km/h. W salonie za taką przyjemność musielibyśmy zapłacić minimum 152 tysiące złotych. Dużo? Niekoniecznie

W 2018 roku niewiele aut w tej cenie mogło się równać z Kią osiągami. Ba! Wiele znacznie droższych modeli „sportowych” nie było wcale szybsze od Stingera. Kilka przykładów:

Porsche Panamera I

Porsche Panamera I

Porsche Panamera

Tak, wszyscy wiemy, że Porsche to są szybkie. Panamera jest nawet luksusowa. Za cenę początkową około 340 tysięcy (za podstawowy model !) otrzymywaliśmy 3-litrowym turbo doładowany silnik V6, który może wygenerować tylko 330 KM. Panamera w takiej konfiguracji przyspiesza od 0 do 100 kilometrów na godzinę w 5,2 sekundy. Była więc dobrym wyborem dla ludzi, którym się nie śpieszy.

Audi A7

Audi A7

Audi A7

Audi A7 napędzane 3 litrowym silnikiem V6 z doładowaniem ( tym samym co w Porsche ), który może pochwalić się 340 KM. Cena około 280 tysięcy złotych. Przyśpieszenie 5,2 sekundy do 100 kilometrów na godzinę.

Mercedes CLS

Mercedes CLS

Mercedes CLS 550

Brzmi nieźle, ale minęły czasy, gdy oznaczało to 5,5l pod maską. Przy cenie początkowej ponad 300 tysięcy złotych dostawaliśmy 4,7-litrowym silnik V8 bi turbo, który może generować 402 KM. Mercedes-Benz CLS 550 może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy. Nieźle, ale Kia robiła to samo za połowę ceny. Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Policjanci nie zauważyli ofiary wypadku. Mężczyzna zmarł

Policjanci odkryli ofiarę karambolu dopiero na parkingu policyjnym. Mężczyzna zmarł

CZYTAJ DALEJ
BMW Serii 5

BMW Serii 5

BMW 540i

Topowy model zaraz po kultowym M5. Cena od 230 tysięcy złotych. 540i napędzane jest 3-litrowym sześciocylindrowym silnikiem z doładowaniem. 335 koni mechanicznych i 450 Nm. BMW 540i przyspiesza również od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy. Czy warto było do osiągów Kii dokładać kolejne 80 tysięcy złotych, by mieć szachownicę na masce?

Jaguar F-type

Jaguar F-type

Jaguar F-type

Oczywiście nie mówimy tu o wersji z V8 pod maską. Napędzany 3-litrowym silnikiem V6 z doładowaniem, który może generować 380 koni mechanicznych. 4,8 sekundy do setki - nieźle... ale Jaguar kosztował w 2018 około 320 tysięcy. Dwukrotnie więcej od Kii przy porównywalnych osiągach.

Każde z tych aut postawione przy Kii Stinger wygląda na droższe. Takie też były w rzeczywistości. Nie były jednak szybsze. Zatem, nim zaczniecie szaleć po drogach publicznych, zastanówcie się dobrze, jak szybcy jesteście wy i wasz samochód. Przed Kią Stinger raczej nie uciekniecie.

Źródło: zDrogi.pl

Zobacz co wiesz o polskiej motoryzacji

Pytanie 1 z 10

W którym roku rozpoczęto produkcję seryjną Poloneza?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

  • Potrącenie pieszej w Gliwicach. Nagranie ku przestrodze - Wideo

  • Mistrz Polski spowodował kolizję i zaatakował policjanta. Chciał wrzucić go pod samochód

  • Pędził na hulajnodze niemal 100 km/h. Autor nagrania też się nie popisał - Wideo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce

Aktualności

Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.

Czytaj więcej >
Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Aktualności

Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Czytaj więcej >
Rząd zwróci obywatelom część kosztów paliwa

Aktualności

Rząd Portugalii zwróci obywatelom część kosztów zakupu paliwa

Czytaj więcej >
Musi sprzedać samochód, bo złamał przepisy

Aktualności

Sprzedajesz swoje BMW albo ci je zlicytujemy. Sposób na piratów?

Czytaj więcej >
Pilne - nawet 2.5 mln aut może stracić homologację

Aktualności

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd wprowadza nowe przepisy

Czytaj więcej >
Ktoś podeptał dach w Lamborghini w Warszawie. Wyznaczono wysoką nagrodę

Aktualności

Ktoś wdrapał się na dach lamborghini w Warszawie. Właściciel wyznaczył nagrodę

Czytaj więcej >