Jaguar rezygnuje z silników spalinowych
Źródło: Materiały Prasowe

Jaguar zostaje kolejną firmą, która produkować będzie wyłącznie auta elektryczne

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
15 Lutego 2021

Jaguar dołącza do grona producentów, którzy zapowiedzieli zerwanie z produkcją aut spalinowych. Brytyjska marka zamierza zostać koncernem neutralnym dla środowiska. W ślad za Jaguarem podąży siostrzany Land Rover. Firmy uspokajają klientów - nim z oferty zniknie ostatnie auto spalinowe, każdy z dotychczasowych modeli otrzyma elektrycznego odpowiednika.

To już oficjalne - od 2025 roku Jaguar będzie marką w pełni elektryczną. W ofercie nie znajdziemy już aut spalinowych. To jeden z kluczowych punktów planu rozwojowego koncernu - Reimagine.

Celem ambitnego planu jest, jak zwykle w takich przypadku, stanie się w firmą neutralną dla środowiska. Jaguar chce, aby jego samochody nie emitowały szkodliwego dwutlenku węgla. Dotyczy to zarówno eksploatacji pojazdu, jak i jego produkcji - fabryki marki również będą musiały przejść prawdziwą rewolucję, aby było to możliwe.

Jaguar zamierza osiągnąć cel najpóźniej w 2039 roku

Pierwszym krokiem jest przestawienie się na produkcję aut elektrycznych - firma zapowiada, że do 2025 wszystkie spalinowe pojazdy zostaną wycofane z oferty, a na ich miejsce pojawią się auta na prąd. Aby oszczędzić szoku klientom, firma zachowa nazwy dotychczasowych modeli.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Jaguar uspokaja - Ostatnim modelem, który przejdzie na prąd, będzie F-Type

Również siostrzana marka porzuci tradycyjne silniki na rzecz elektrycznych. Land Rover w ciągu najbliższych pięciu lat planuje debiut aż sześciu elektrycznych modeli - pierwszy z nich wyjedzie na drogi w 2024 roku.

Koncern zapowiada, że każde auto w ich ofercie otrzyma elektrycznego odpowiednika - nie ma więc ryzyka, że klienci marki nie odnajdą w salonach ulubionych modeli.

Modele, które będą dostępne zarówno jako spalinowe i elektryczne będą budowane na platformie MLA (Modular Longitudinal Architecture) - te wyłącznie elektryczne powstaną na platformie EMA (Electric Modular Architecture).

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł