Jaguar C-Type
Źródło: Photo by Jaguar

Jaguar wyprodukuje ściśle limitowaną serie samochodów. Legenda powraca po latach

Piotr DutkaPiotr Dutka
2 Lutego 2021

Jaguar przygotował dla swoich fanów prawdziwą bombę. Świętowanie 70 rocznicy powstania kultowego modelu C-Type będzie niezwykle huczne. Brytyjczycy planują wypuszczenie kilku egzemplarzy tego wyścigowego klasyka. Seria produkcyjna C-Type Continuation będzie przeznaczona dla prawdziwych sympatyków marki z Coventry.

Jaguar świętuje 70-lecie powstania modelu C-Type. Brytyjczycy wyprodukują 8 wyjątkowych modeli.

W annałach motoryzacji można znaleźć wiele legendarnych modeli. Niektóre z nich, bardzo dokładnie zapadły fanom w pamięć, niektóre powoli spowija mgła zapomnienia. Jaguar C-Type zdecydowanie należy do tej pierwszej grupy, dlatego decyzja o wyprodukowaniu 8, wyjątkowych egzemplarzy tego modelu przyszła firmie z ogromną łatwością.

Słynny C-Type został zaprojektowany przez nieżyjącego już Malcolma Sayera, który w późniejszym okresie stworzył takie klasyki, jak E-Type, XJ13 i XJS. Nie jest żadną tajemnicą, że spośród wszystkich modeli Jaguara, to właśnie C-Type był tym, który jest określany mianem najbardziej udanego.

Jaguar C-type

Pojazd był produkowany w latach 1951-1953. Płynny oraz aerodynamiczny kształt powodował, że był jednym z najpiękniejszych samochodów tamtych czasów.

Warto przypomnieć, że już w swoim pierwszym starcie w 24 godzinnym wyścigu Le Mans w 1951r. Swój ogromny sukces powtórzył raz jeszcze, dwa lata później w 1953 roku.

Jaguar C-type

Jak zapewniają Brytyjczycy, C-Type będzie zbudowany ręcznie zgodnie ze specyfikacjami zwycięskiego modelu z 1953 roku. Samochód będzie wyposażony w hamulce tarczowe na wszystkich czterech kołach. Była to pionierskie rozwiązanie tamtej epoki, które zostało opracowane przez Jaguara we współpracy z firmą Dunlop.

Polska miejscowość znalazła sposób na piratów drogowych. Udostępniła im plac na którym mogą się wyszaleć - wideoPolska miejscowość znalazła sposób na piratów drogowych. Udostępniła im plac na którym mogą się wyszaleć - wideoCzytaj dalej

Pod maską legendarnego modelu będzie obecny sześciocylindrowy, 3,4 litrowy silnik generujący pokaźną moc 220 KM. Sprint do setki zajmie brytyjskiej legendzie nieco ponad 8 sekund, a prędkość maksymalna będzie oscylować w okolicach 240 km/h.

Jaguar C-type

Warto podkreślić jedną, aczkolwiek bardzo ważną rzecz. Samochód będzie mógł jeździć jedynie po torze wyścigowym. Niestety, ale nie zobaczymy go na publicznych drogach.

Bardzo fajną rzeczą jest możliwość konfiguracji własnego C-Type. Każdy z nas może wybrać 12 wersji kolorystycznych. Zabawa przy tworzeniu własnego Jaguara jest bardzo ciekawa. Naprawdę polecamy.

Jaguar C-type

„Siedemdziesiąt lat później, Jaguar Classic jest dumny, że może wykorzystać najnowsze innowacje w technologii produkcji, obok tradycyjnych umiejętności, a także niezrównanej wiedzy. Wszystko w celu ponownego wprowadzenia tego legendarnego samochodu dla nowej generacji entuzjastów” - przekazał brytyjski producent.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł