Hyundai pokazał koncept chodzącego pojazdu
Źródło: Hyundai

Hyundai pokazał pojazd, który chodzi. Ma poradzić sobie w najcięższym terenie

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
10 Lutego 2021

Hyundai już lata temu przestał produkować auta, które swoim zaawansowaniem przypominały nożyczki. Koreańczycy wciąż się rozwijają i zaprezentowali właśnie coś zaskakującego. Hyundai uważa, że w przyszłości pojazdy powinny nauczyć się... chodzić.

Hyundai TIGER to dość nietypowa premiera. Nazwa pojazdu to skrót od „Transforming Intelligent Ground Excursion Robot”, czyli „transformujący się inteligentny robot do wypraw naziemnych”? Chyba tak to można przetłumaczyć.

Hyundai, który chodzi? To dopiero pierwsze kroki w dziedzinie ultramobilności

Pojazd został stworzony z myślą o użytku w nieprzyjaznym środowisku, w którym nawet najdzielniejsze terenówki rozkładają ręce (Koła? Półosie?).

Hyundai Motor Group przedstawił koncept, który ma być poligonem doświadczalnym. Firma bada możliwość wykorzystania autonomicznych pojazdów do pokonywania trudnego terenu, np. w celach badawczych.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

„TIGER” to drugi pojazd firmy, który wyróżnia się wybitną mobilnością - wcześniej, w 2019 roku, Koreańczycy pokazali koncept pojazdu ratunkowego Elevate.

Hyundai Elevate

Hyundai Elevate/Hyundai

Hyundai uważa, że takie rozwiązanie to przyszłość motoryzacji

Podobnie jak poprzednik, koła TIGER-a są połączone z modułową platformą za pomocą przegubowych „kończyn". Mają one zapewnić pojazdowi wyjątkową mobilność, która ma być użyteczna, np. podczas prac badawczych w nieprzyjaznym środowisku.

TIGER ma się sprawdzić wszędzie tam, gdzie tradycyjne pojazdy nie są w stanie wjechać.

Przegubowe „nogi”, na których znajdują się koła pojazdu, pozwalają TIGER-owi omijać przeszkody, lub podnosić się do ich pokonania. Dzięki temu, że każdy z przegubów działa niezależnie, TIGER może utrzymać dowolny ładunek w poziomie, niezależnie od kąta natarcia.

Hyundai podał, że pojazd może zostać dostarczony do miejsca przeznaczenia przez bezzałogowy statek powietrzny (UAV).

Jego twórcy twierdzą, że jest to „pojazd idealny do prowadzenia, np. akcji poszukiwawczych na obszarach dotkniętych klęską żywiołową, podczas pokonywania trudnego terenu, a nawet eksploracji powierzchni innego księżyca lub planety”.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł