Ford F-250 Super Duty Tropiclassic
Źródło: Carscoops

Jak wyglądałoby nieślubne dziecko Forda Focusa z pickupem? Pewnie tak

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
8 Stycznia 2021

Ford F-250 Super Duty to pojazd stworzony z myślą o ciężkiej pracy. Pewna firma jednak postanowiła przerobić go na nietypowego sedana. Co z tego wyszło? Jeden z najoryginalniejszych crossoverów - i to w czasach, gdy nie były one jeszcze popularne!

Moda na crossovery jest dość młoda - podniesione pojazdy łączące cechy różnych segmentów na dobre wpisały się w krajobraz dróg niemal na całym świecie.

Chociaż ich stylistyka często może budzić kontrowersje (patrz Renault Avantime łączące cechy coupé i minivana), wszystkie one bledną w porównaniu do tego sedana opartego na pickupie Forda F-250 Super Duty.

Nie jest to jednak dzieło Forda. Ten pojazd stworzyła firma Tropical Cabines - a sam typ przeróbki był dość popularny w Brazylii.

Transformacja pickupa w sedana, zwana Tropiclassic, została wprowadzona w 2001 roku, a na zdjęciu prezentujemy model z 2007 roku. Proces tworzenia tych pojazdów był dość prosty.

Ford F-250 Super Duty Tropiclassic

Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaPolscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaCzytaj dalej

Zobacz także: Kobiety spieszyły się do pracy. Pośpiech przypłaciły wizytą w przydrożnym stawie

Ford Focus użyczył krewnemu części

Tropical Cabines usuwały „pakę”, pozostawiając tylko ramę z kabiną. Następnie „dorabiano” resztę auta za słupkiem B. Firma starała się jednak wykorzystywać elementy istniejących modeli - tak Tropiclassic otrzymał klapę oraz światła z amerykańskiej wersji Forda Focusa.

Wnętrza pojazdów również były nieco bardziej cywilizowane niż „w serii".

Ford F-250 Super Duty Tropiclassic

Ford F-250 Super Duty Tropiclassic to przodek Aznoma

Co ciekawe - proporcje auta są dość trafione, choć cała koncepcja Tropiclassic przypomina tę z Aznoma Palladium, który urodą nie grzeszy.

Tego typu przeróbka nie była stosowana wyłącznie w modelach Forda F. Stare zdjęcia w broszurach i reklamy firmy pokazują, że Tropical Cabines budowało podobne pojazdy na podstawie Chevroletów i niektórych modeli Dodge.

Ford F-250 Super Duty Tropiclassic

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Przejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecPrzejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecCzytaj dalej

Następny artykuł