Droga i żubry
Źródło: Youtube

Wyjątkowe nagranie obiega sieć. Ogromne stado żubrów przebiega przez drogę - Wideo

Piotr DutkaPiotr Dutka
22 Lutego 2021

Wyjątkowa sytuacja na drodze w miejscowości Krynki w województwie podlaskim. Stado żubrów przebiegło przez jezdnię. Moment zdarzenia został zarejestrowany przez jednego z mieszkańców regionu. Film krąży po sieci i wzbudza wiele zainteresowania, nie tylko wśród fanów fauny i flory.

Stado żubrów przebiegło przez drogę w Krynkach. Kierowcy oniemieli z zachwytu.

Niecodzienna sytuacja została zarejestrowana na jednej z dróg wojewódzkich w miejscowości Krynki na Podlasiu. Stado kilkudziesięciu żubrów przebiegło przez jednię, stając się prawdziwym hitem internetu.

To wyjątkowe nagranie zostało umieszczone w sieci, przez panią Krystynę Maksymowicz, która opatrzyła je wymownym komentarzem.

"Mieliśmy niesamowite szczęście spotkać stado dziko żyjących żubrów u nas na Podlasiu, 15 km od naszego domu. Niesamowity i rzadki widok."

Wideo przestawia również inne osoby, które zatrzymały się, by zarejestrować to wyjątkowe zdarzenie. Stado przeszło przez drogę niedaleko Krynek, leżących na Podlasiu tuż przy samej granicy z Białorusią.

Wielu ekspertów wskazuje, że zarejestrowanie tak licznej grupy, jest niezwykłym wyzwaniem. Żubr to niezwykle rzadkie, jak i płoche zwierzę.

Odmienne zdanie na ten temat mają lokalni kierowcy, dla których widok żubrów to praktycznie codzienność. Podkreślają, że nie trzeba więc jechać do Białowieży, by zobaczyć żubry i to wyjątkowo liczne stado.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Warto podkreślić, że żubr jest największym gatunkiem ssaka lądowego w Europie. Według oficjalnych danych z 2013 roku w Polsce żyło 1377 żubrów, z czego większość (1138) w stadach wolnościowych (pięć populacji). Z końcem 2017 liczba ta wzrosła do 1873 osobników, natomiast z końcem 2019 do 2269 zwierząt.

Co ciekawe, w czasach Jagiellonów żubr cieszył się w Polsce szczególną estymą. Zygmunt Stary w Statutach Litewskich w 1529 roku objął go królewską ochroną, co jak na tamte czasy było pewnym nowum. Prawo wprowadzone przez swego ojca zdecydowanie zaostrzył słynny Zygmunt August, który za zabicie żubra bezwzględnie karał śmiercią.

Niestety, ale w chwili obecnej populacja tego gatunku jest zagrożona wyginięciem. Dlatego każdy przypadkowy widok tych pięknych zwierząt napawa nadzieją na wzrost liczebności żubrów oraz uchronienia ich przed całkowitym wyginięciem.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł