ZDrogi.pl > Porady > Czy i kiedy można nagrywać policjanta podczas kontroli? Zdradzamy
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:00

Czy i kiedy można nagrywać policjanta podczas kontroli? Zdradzamy

Czy można nagrywać policjantów w trakcie kontroli drogowej?
TOMASZ RADZIK/East News

W sieci aż roi się od wszelkiej maści nagrań z polskich dróg. Często też ich bohaterami są funkcjonariusze policji. Czy podczas zatrzymania do kontroli drogowej można nagrywać policjantów? Jeśli tak, to pod jakimi warunkami?

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy nagrać kontrolujących nas policjantów, musimy pamiętać o dwóch podstawowych warunkach, które nasze nagranie musi spełniać. W innym wypadku grożą nam poważne konsekwencje.

W dobie telefonów komórkowych nagrywanie filmów jest łatwe jak nigdy wcześniej. Wielu kierowców korzysta z tego podczas kontroli policyjnych. Należy jednak wiedzieć, jak uniknąć potencjalnych problemów z tym związanych.

Tak naprawdę nie ma przepisu, który zabraniałby nam dokumentowanie przebiegu kontroli drogowej - prawo nie odnosi się wprost do nagrywania interwencji policyjnych. Są jednak pewne warunkami, które wyznaczają przepisy dodatkowe.

Jeśli z jakiegoś powodu uznamy, że chcemy mieć nagranie z interwencji policjantów, możemy po prostu wyjąć telefon i rozpocząć nagrywanie. Nie musimy w żaden sposób informować o tym funkcjonariusza. Ważne jest, aby w trakcie nie utrudniać formalnej części kontroli. W praktyce oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do stosowania się do poleceń policjanta.

Czy można udostępniać w sieci nagrania z interwencji policjantów?

Należy pamiętać, że policjanci (choć na służbie) mimo wszystko są też ludźmi i mają swoje prawa. Publikacja nagrania w sieci wiąże się z rozpowszechnianiem czyjegoś wizerunku. W trakcie kontroli policjant jest funkcjonariuszem publicznym i nie można publikować jego wizerunku.

Kiedy zatem nagranie można opublikować w sieci?

Istotne jest, aby funkcjonariusz wyraźnie udzieli nagrywającemu zgody na wykorzystywanie swojego wizerunku lub gdy jego twarz zostanie zamazana, a głos zniekształcony. Ważne, aby z nagrania zostały usunięte wszelkie elementy pozwalające na jego identyfikację.

Jeśli w opublikujemy nagranie z widoczną twarzą policjantów bez ich zgody, to grożą nam konsekwencje z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wówczas policjant może wytoczyć nam sprawę cywilną i zgłosić roszczenie polegające na usunięciu nagrania oraz wypłacie odszkodowania z tytułu udostępnienia jego wizerunku bez zezwolenia.

Źródło: moto.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Powiązane