ZDrogi.pl

University Dodge Ram

Czemu służą czarne kropki wokół szyb? Frytę znajdziesz w każdym aucie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Wszyscy kierowcy w swoich autach mają na przedniej szybie czarną obwódkę z czarnymi kropkami. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, czemu dokładnie to rozwiązanie służy. Śpieszymy z odpowiedzią.

Zacznijmy od tego, że czarna obwódka z czarnymi kropkami wokół przedniej szyby może chronić nasze oczy przed słońcem, jeśli jest dość szeroka u góry, ale jej główne przeznaczenie jest zupełnie inne. Takie rozwiązanie to tzw. fryta (lub frit) i nanosi się ją na szybę metodą sitodruku.

Wykonuje się ją z ceramicznej emalii, która spiekana jest z szybą w wysokiej temperaturze. Jej obecność jest niezbędna podczas procesu wklejania przedniej szyby. Po pierwsze, ta czarna, chropowata obwódka umożliwia odpowiednie zamocowanie szyby i „złapanie” jej przez klej.

Ponadto jej zewnętrzna warstwa chroni spoiwo przed m.in. promieniowaniem słonecznym, gwarantując jej trwałość. Czarna obwódka ma też zadanie czysto estetyczne, ukrywając przed naszym wzrokiem klej.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Fryta służy głównie producentom, ale i kierowcy docenią jej obecność

Czarne kropki dookoła obwódki mają zapobiec powstawaniu dużej różnicy temperatur na małej powierzchni, która mogłaby prowadzić do uszkodzenia szyby. Dzięki nim można też zapobiec tworzeniu się optycznych zniekształceń spowodowanych szybszym nagrzewaniem się fryty od reszty szyby.

W miejscu mocowania lusterka wstecznego fryta i kropki nanoszone są specjalnie z myślą o zapobieganiu oślepieniu kierowcy. Ich zadaniem jest ochronić nasze oczy przed słońcem w miejscu, którego nie da się zasłonić osłonami przeciwsłonecznymi.

Źródło: moto.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

  • Kierowca taxi jechał pod prąd na drodze do Morskiego Oka - Wideo

  • Kierowca ścigał się z motocyklistami, gdy jego partnerka zaciągnęła ręczny - Wideo

  • Próbował zjechać BMW ze schodów. Zdjęcie jego auta obiegło sieć

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo
Czytaj więcej >

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]