ZDrogi.pl > Porady > Czemu służą czarne kropki wokół szyb? Frytę znajdziesz w każdym aucie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:01

Czemu służą czarne kropki wokół szyb? Frytę znajdziesz w każdym aucie

Czemu służą czarne kropki na przedniej szybie?
University Dodge Ram

Wszyscy kierowcy w swoich autach mają na przedniej szybie czarną obwódkę z czarnymi kropkami. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, czemu dokładnie to rozwiązanie służy. Śpieszymy z odpowiedzią.

Zacznijmy od tego, że czarna obwódka z czarnymi kropkami wokół przedniej szyby może chronić nasze oczy przed słońcem, jeśli jest dość szeroka u góry, ale jej główne przeznaczenie jest zupełnie inne. Takie rozwiązanie to tzw. fryta (lub frit) i nanosi się ją na szybę metodą sitodruku.

Wykonuje się ją z ceramicznej emalii, która spiekana jest z szybą w wysokiej temperaturze. Jej obecność jest niezbędna podczas procesu wklejania przedniej szyby. Po pierwsze, ta czarna, chropowata obwódka umożliwia odpowiednie zamocowanie szyby i „złapanie” jej przez klej.

Ponadto jej zewnętrzna warstwa chroni spoiwo przed m.in. promieniowaniem słonecznym, gwarantując jej trwałość. Czarna obwódka ma też zadanie czysto estetyczne, ukrywając przed naszym wzrokiem klej.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Fryta służy głównie producentom, ale i kierowcy docenią jej obecność

Czarne kropki dookoła obwódki mają zapobiec powstawaniu dużej różnicy temperatur na małej powierzchni, która mogłaby prowadzić do uszkodzenia szyby. Dzięki nim można też zapobiec tworzeniu się optycznych zniekształceń spowodowanych szybszym nagrzewaniem się fryty od reszty szyby.

W miejscu mocowania lusterka wstecznego fryta i kropki nanoszone są specjalnie z myślą o zapobieganiu oślepieniu kierowcy. Ich zadaniem jest ochronić nasze oczy przed słońcem w miejscu, którego nie da się zasłonić osłonami przeciwsłonecznymi.

Źródło: moto.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Powiązane