ZDrogi.pl
Samochody używane zmiany na rynku

Wikimedia Commons Mstyslav Chernov CC4.0

Czarny scenariusz dla rynku samochodów używanych. Przez pandemię może ich zabraknąć

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Samochody używane wciąż są chętnie wybierane przez Polaków. Pandemia odcisnęła mocne piętno na rynku. Oferta będzie coraz mniejsza, a ceny prawdopodobnie coraz wyższe.

W nowym raporcie Otomoto przyjrzano się rynkowi samochodów używanych. Jak się okazuje, niedługo po wybuchu pandemii znacznie wzrósł popyt na samochody używane. Jednocześnie znacznie spadła podaż, znacznie mniej aut sprowadzano z zagranicy.

Polacy chętniej kupują samochody używane

Jak prognozuje head of data&strategy Otomoto Jakub Wojtakajtis, wiele osób już zaczęło się liczyć z tym, że pandemia COVID-19 nieco potrwa. Spadło zainteresowanie komunikacją miejską, a obecnie w gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej samochodów.

Przede wszystkim, indywidualne środki transportu są postrzegane jako bezpieczniejsze niż komunikacja miejska. Ponadto możemy z nich korzystać w każdej chwili w razie pilnej sytuacji. Od czerwca 2020 roku o 12 proc. wzrosła liczba użytkowników serwisu Otomoto więc i zainteresowanych kupnem samochodu używanego.

Zainteresowanie samochodami używanymi jest większe, ale możliwości sprzedawców coraz mniejsze

Jednocześnie o 49,6 proc. spadła podaż tanich samochodów do 5 tys. zł. Widać więc, że znacznie lepiej sprzedają się najtańsze samochody. W budżecie do 10 tys. ofert jest mniej o 35,2 proc., do 15 tys. o 30,2 proc. a do 20 tys. o 26,7 proc. Ponadto w całej Europie spadło zainteresowanie nowymi samochodami, rynek pierwotny skurczył się o 24 proc., co nie pozostało bez wpływu na import.

kierowca-wypadek-smiertelny

Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Nie żyją trzy osoby, czwarta jest w ciężkim stanie - Wideo

CZYTAJ DALEJ

W raporcie Otomoto przewiduje się trzy wysoce prawdopodobne scenariusze, które wcale nie muszą się wykluczać (mogą się spełnić jednocześnie). Pierwszy dotyczy skurczenia się rynku, sprzedający zarobią mniej, więc i mniej klientów zaspokoi swoje potrzeby. To może z kolei doprowadzić do wzrostu cen samochodów używanych, gdyż trudno dostępny towar będzie droższy. Do tego skrócić się może czas na sprzedaż auta, bo decyzję będą podejmowane szybciej, by "nie stracić okazji".

Jak zauważa Jakub Wojtakajtis, szybsza sprzedaż aut oznacza poświęcenie mniej czasu na weryfikację pojazdu przed zakupem. Mogą to wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy, którzy będą sprowadzać auta w coraz gorszym stanie technicznym. Szczególnie że trudno jest dostosować obecną podaż do popytu, ze względu na ograniczony import i małą rotację na rynku wewnętrznym.

Źródło: Motopedia Otomoto

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Konrad Karpiuk

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Policja poszukuje złodzieja paliwa. Trzykrotnie zatankował i nie zapłacił

Aktualności

Policja poszukuje tego mężczyzny. Popełnił przestępstwo

Czytaj więcej >

Aktualności

41-letni motocyklista zaatakował rowerzystę maczetą. Poszkodowany stracił dłoń

Czytaj więcej >

Aktualności

Strażak otrzymał wezwanie do wypadku. Gdy zobaczył ofiarę jego serce zamarło

Czytaj więcej >

Aktualności

Egzaminy na prawo jazdy będą zdecydowanie droższe? Przyszłe opłaty będą dużo wyższe

Czytaj więcej >
18-latek zaatakował przechodnia nożem, bo zwrócił mu uwagę

Aktualności

Zwrócił 18-latkowi uwagę, aby nie kopał samochodów. Otrzymał pięć ciosów nożem

Czytaj więcej >
Artur szpilka popełnił trzy wykroczenia. Pochwalił się tym w sieci

Aktualności

Artur Szpilka zamieścił nagranie w sieci. Popełnił przynajmniej trzy wykroczenia

Czytaj więcej >