ZDrogi.pl
Summer SS chiński volkswagen t1

Materiały producenta

Chińczycy zaprezentowali podróbkę kultowego "ogórka". Nazwali go SS Summer

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

SS Summer to nazwa nowego, stylizowanego na retro auta Songsan Motors. Sam model przypomina kultowego "ogórka", czyli Volkswagena T1. Zestawienie nazwy z pierwowzorem może jednak budzić kontrowersje wśród europejczyków.

Chiński rynek motoryzacyjny jest na tyle duży, że od lat produkuje auta, które z różnych powodów nie mogłyby się pojawić w Europie. Choćby ze względu na prawa autorskie, normy emisji, bezpieczeństwa, bądź niską opłacalność takiego przedsięwzięcia. Ciekawą modą wśród chińskich producentów jest nawiązywanie do klasyków motoryzacji. Jednak nazwa SS Summer przeznaczona dla podróbki volkswagena, brzmi dosyć kontrowersyjnie.

SS Summer. Skąd pomysł chińczyków na taką nazwę?

Chiński producent Songsam Motors jakiś czas temu zaprezentował model SS Dolphin, który jest chińską wariacją na temat Chevroleta Corvette C1. Proporcje względem oryginału są dosyć mocno zaburzone, choć ktoś nie zna się na starszych autach, mógłby go pomylić z oryginałem. W tym wypadku SS w nazwie nie budzi takich wątpliwości, bo Chevrolet tak oznaczał swoje najmocniejsze wersje (jako skrót od Super Sport).

summer-ss-podrobka-corvette

m.in. przedni zwis zdradza, że nie jest to prawdziwe Corvette (fot. materiały producenta)

Gorzej, jeśli ten skrót zostanie przypisany do nazwy auta wzorowanego na Volkswagenie T1. Co prawda kultowy "ogórek" wszedł do produkcji cztery lata po wojnie, ale to właśnie kanclerz III Rzeszy położył kamień węgielny pod fabrykę Volkswagena w Wolfsburgu. Oczywiście z dzisiejszej perspektywy nie można negatywnie oceniać za to marki, niemniej pewne skojarzenia zostały już zakodowane w masowej świadomości.

Dlatego wielu Europejczyków może poczuć się zniesmaczonych, bądź też skomentować ironicznym uśmieszkiem pojawieniem się chińskiej podróbki ogórka nazwanej SS Summer. Oczywiście w tym przypadku skrót pochodzi od nazwy producenta Songsam Motors. W chińskiej kulturze ten skrót raczej nie kojarzy się ze zbrojnymi oddziałami III Rzeszy.

Gnał z prędkością 267 km/h. W pewnym momencie uderzył w ciężarówkę

Uderzył w ciężarówkę motocyklem. Gnał z prędkością 267 km/h. Żona postanowiła opublikować nagranie

CZYTAJ DALEJ

SS Summer, czyli współczesny, chiński Volkswagen T1

Dość jednak o samej nazwie. Czym właściwie jest SS Summer? Największą różnicą względem oryginalnego "ogórka" jest wystający przód. Oczywiście w XXI wieku raczej nikt o zdrowych zmysłach nie produkowałby vana z silnikiem z tyłu, bądź w kabinie, to też można przymknąć oko na takie odstępstwo od oryginału. Szczególnie że takiemu projektowi można wiele wybaczyć.

summer-ss-z-przyczepka

Do Summer SS będzie można dokupić stylową przyczepkę. (fot. materiały producenta)

Reszta wygląda jak Volkswagen T1, ale nieco uwspółcześniony, linie są nieco bardziej "mydelniczkowate". XXI wiek widać choćby w kształcie szyb, czy projekcie i materiałach użytych we wnętrzu. Fotele są składane w ten sposób, że mogą służyć jako łóżko. SS Summer ma do tego podnoszony dach, jak w słynnej wersji T1 Westfalia. Najwyraźniej chińskiego "ogórka" będzie można wykorzystać także jako kampera.

summer-ss-wnetrze

fot. materiały producenta

Oczywiście auto nie pojawi się w Europie. Nie wiadomo również, czy możliwe będzie jego ściągnięcia, bo pojazd może nie otrzymać europejskiej homologacji. Trudno sobie wyobrazić dzisiaj auto bez poduszki powietrznej w kierownicy. Choć wcześniej prezentowana wersja takową miała, wraz z wielkim napisem "SS" na kierownicy. W Europie byłby to wspaniały pomysł, który ściągnąłby sporo krzywych spojrzeń. Chyba że ktoś bardzo lubi prowokować ludzi.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Autoblog, Songsam Motors

Podobne artykuły

BMW serii 3 w wersji e46 – jedna z najbardziej docenianych generacji

Katalog pojazdów

BMW serii 3 w wersji e46 - jedna z najbardziej docenianych generacji

Czytaj więcej >
Opel Vectra C – ostatnia wersja modelowa

Katalog pojazdów

Opel Vectra C - ostatnia wersja modelowa

Czytaj więcej >
Toyota Corolla – ikona japońskiej motoryzacji

Katalog pojazdów

Toyota Corolla - ikona japońskiej motoryzacji

Czytaj więcej >
Toyota Auris – niepotrzebny następca Corolli

Katalog pojazdów

Toyota Auris - niepotrzebny następca Corolli

Czytaj więcej >
Toyota Avensis - niezawodne i funkcjonalne auto dla klasy średniej

Katalog pojazdów

Toyota Avensis - niezawodne i funkcjonalne auto dla klasy średniej

Czytaj więcej >
Audi A3 – dynamiczna i charakterna

Katalog pojazdów

Audi A3 - dynamiczny i charakterny kompakt

Czytaj więcej >