ZDrogi.pl > Aktualności > Ceny paliw mogą drastycznie poszybować w górę. Winna będzie nowa dyrektywa UE
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:59

Ceny paliw mogą drastycznie poszybować w górę. Winna będzie nowa dyrektywa UE

ceny-paliw-drogie-tankowanie
pxhere

Wraz z początkiem 2023 roku wejdzie w życie dyrektywa Unii Europejskiej związana z Europejskim Zielonym Ładem. Zawarto w niej opodatkowanie wyrobów energetycznych. W efekcie ceny paliw mogą wzrosnąć nawet do 8 zł za litr.

Jak podaje "Rzeczpospolita", 14 lipca Unia Europejska ogłosiła pakiet nowych praw zebranych pod egidą Europejskiego Zielonego Ładu. W ustawie zapisano m.in. opodatkowanie wyrobów energetycznych, co wpłynie na ceny paliwa i węgla. Nowe przepisy miałyby wejść w życie wraz z początkiem 2023 roku.

Na ceny paliw może wpłynąć nowa unijna ustawa

"Rzeczpospolita" wylicza, że w efekcie wprowadzenia ustawy, węgiel kosztowałby 100 zł za tonę, a benzyna 8 zł za litr. Komisja Europejska zasugerowała, aby państwa członkowskie złagodziły skutki zmian dla konsumentów poprzez rekompensaty, lub obniżenie podatków. To jednak tylko sugestia, to też rządzący nie będą mieli obowiązku tego robić. Trudno uwierzyć w to, że w perspektywie mniejszych wpływów do budżetu, faktycznie rządzący chcieliby obniżyć podatki.

Szczególnie że już teraz paliwo jest dosyć drogie. Eksperci mówią, że trzeba się oswajać z faktem, że może niedługo osiągnąć "stabilną" cenę 6 zł. Jest to oczywiście związane ze wzrostem cen ropy, ale także niską wartością złotówki na rynku światowym.

Ceny paliw w Polsce i tak są wysokie, a mogą być gorsze

"Rzeczpospolita" podaje, że stawki mają zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Akcyza może wzrosnąć nawet dwukrotnie, w zależności od wartości energetycznej paliwa. Obecnie wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. Po wliczeniu akcyzy w podstawę opodatkowania, cena 8 zł za litr paliwa zdaje się być całkiem realna.

Jak wskazują analitycy Picodi, za średnią pensję w Polsce (która wynosi ok. 4000 zł netto, czyli "na rekę"), obywatel może kupić 808 litrów paliwa. Dla porównania przeciętny Szwajcar za średnią pensję kupi 3,5 tys. litrów paliwa, a Niemiec 1786 litrów.

Źródło: Rzeczpospolita

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi: Ceny paliw