BMW cena szkód
Źródło: youtube.com H2 Motors GmbH

Chciał zaszpanować BMW, za naprawy zapłaci ponad 45 tys. zł

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
15 Lutego 2021

BMW zostało zabrane na autostradę, aby przetestować jego możliwości. Trafiło jednak na kierowcę, który nie do końca potrafił sobie poradzić ze sportowym M2 Competition. Szkody wyceniono na kwotę ok. 10 tys. euro (ponad 40 tys. zł).

BMW M2 miało rozwinąć pełnię swoich możliwości. Uszkodził je nierozważny kierowca

BMW słynie ze swoich modeli sportowych, a do takich niewątpliwie należy M2 Competition. Takie auta wymagają jednak od kierowców dużo więcej umiejętności niż zwykłe E36 używane przez młodocianych amatorów driftu.

Pod maską M2 znajduje się 3-litrowy silnik z dwiema turbosprężarkami. 410 koni mechanicznych i moment obrotowy 550 Nm gwarantują przyśpieszenie do setki w 4.2 sekundy. Do tego odpowiednio zmodyfikowane zawieszenie, rozpórka z włókna węglowego, oraz elektronicznie kontrolowany dyferencjał.

Właściciele takich aut niewątpliwie mają czym się pochwalić. To jednak typ samochodu, który wymaga od kierowcy sporych umiejętności. Szczególnie że wielu recenzentów zwraca uwagę na "analagowe" odczucia z jazdy, porównując je nawet ze stareńkim E30 M3.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

W przypadku tego kierowcy, niestety umiejętności zabrakło. Próbując rozpędzić auto na drodze, wciskał gaz do odcięcia na danym biegu, aż popełnił jeden, kardynalny błąd. Omyłkowo zamiast piątego biegu przy wysokich obrotach silnika, wrzucił trzeci.

W efekcie komputer pokładowy pokazał błąd i nakazał zajechanie do serwisu BMW. Niektóre auta sportowe mogłyby przetrwać taką "torturę" dla przekładni, ale M2 Competition najwyraźniej nie dało rady.

Niemniej to kierowca popełnił w tym wypadku błąd, trudno winić konstrukcję auta. Całe szczęście, że nie wrzucił jakimś cudem wstecznego.

BMW trafił do naprawy. Koszt przekroczył 10 tys. euro

Auto ostatecznie trafiło na naprawę do serwisu specjalizującego się w BMW. Błąd kosztował kierowcę 10 272,21 euro. W przeliczeniu na złotówki to 46 096,64 zł.

Oczywiście mogło się to skończyć znacznie gorzej, auto mogło inaczej zareagować na nagłą zmianę biegów. Gdyby w efekcie zablokowały się koła, wypadek byłby murowany i to przy dosyć wysokiej prędkości.

Zwykle przy takiej zmianie biegów, w pierwszej kolejności uszkodzone zostaje sprzęgło, które zrównuje obroty silnika z obrotami kół. Oczywiście swoje dostanie także sama skrzynia.

Co więcej, uszkodzony w ten sposób może być nawet silnik. Ze względu na wysoki wzrost prędkości obrotowej, może dojść do kolizji tłoków z zaworami i przestawienia się rozrządu.

Źródło: motofilm.pl

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł