Bezpieczeństwo pieszych mają poprawić pasy 3D
Źródło: Materiały Prasowe

Ruszyły testy nowego rozwiązania. Ma podnieść bezpieczeństwo na drogach

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
22 Października 2020

Bezpieczeństwo pieszych ma wkrótce poprawić nietypowe rozwiązanie, które przywędrowało do nas z Indii. Na całym świecie przynosi ono oczekiwane rezultaty - jak zadziała na polskich kierowców?

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych, pojawiły się kilka lat temu w Indiach. Nowe rozwiązanie coraz chętniej jest stosowane także w Europie.

W 3 polskich miastach ruszyły właśnie testy rozwiązania, które w zamyśle ma zachęcać kierowców do zmniejszenia prędkości. W konsekwencji ma być bezpieczniej.

Bezpieczeństwo na drogach ma poprawić nowe rozwiązanie

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Narodziny pasów 3D przypisuje się Saumyi Pandya Thakkar, hinduskiej artystce, która na w porozumieniu z władzami New Delhi zmodyfikowała klasyczną „zebrę” tak, by pasy na przejściu przybrały trójwymiarowy efekt.

Iluzja optyczna sprawia, że kierowcy zdejmują nogę z gazu, aby uniknąć, np. uszkodzenia zawieszenia. To proste rozwiązanie przyniosło bardzo dobre rezultaty - średnia prędkość spadła bowiem aż o 40 proc.

Indyjski pomysł szybko zaczęto wykorzystywać, m.in. w Londynie, Chinach, Francji czy na Islandii. Teraz pasy 3D pojawiły się również w Polsce - w Miechowie, Lesznowoli i Bartoszycach.

Bezpieczeństwo pieszych mają poprawić pasy 3D

Bezpieczeństwo pieszych. W Polsce pojawiają się pasy 3D

W najbliższych miesiącach prowadzone będą badania, które mają wykazać, czy pasy 3D wpłyną na bezpieczeństwo pieszych i zachowania kierowców. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, niewykluczone, że rozwiązanie zacznie pojawiać się na drogach w całym kraju.

Pytanie, czy jeśli pasy 3D staną się powszechne, kierowcy nie zaczną ich ignorować.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł