Audi prezentuje nowoczesne matrycowe światła
Źródło: YouTube: Audi Deutschland

To, co potrafią reflektory Audi, przechodzi ludzkie pojęcie

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
15 Października 2020

Audi Digital Matrix LED to nowe rozwiązanie, które debiutuje w Audi E-Tron i E-Tron Sportback na rok modelowy 2021. Nowoczesny system oświetlenia otwiera przed kierowcami szereg, dotychczas nieznanych, możliwości.

W ostatnich latach oświetlenie samochodów przechodzi prawdziwą rewolucję. Przez wiele lat bazowaliśmy na zwykłych żarówkach - następnie szczytem prestiżu było posiadanie reflektorów ksenonowych.

Lata mijały, ksenony zostały wyparte przez światła led - kolejnym etapem wydają się światła matrycowe oraz laserowe.

Audi zaprezentowało właśnie możliwości swoich świateł Digital Matrix LED - trzeba przyznać, że robią wrażenie.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Kierowca BMW w końcu odpowie za śmiertelny wypadek pod Warszawą. Sąd jest bezlitosny

Nowe rozwiązanie debiutuje w modelach E-Tron oraz E-Tron Sportback.

DML, czyli światła Digital Matrix LED, to przede wszystkim możliwość niemal dosłownie punktowego oświetlania. Efektem ubocznym rozwiązania jest możliwość wyświetlania obrazów. Oczywiście w „czerni i bieli”, ale to i tak robi wrażenie.
W momencie premiery na rynku Audi zaoferuje pięć różnych animacji powitania i pożegnania kierowcy, które wyświetlać będą auta pojazdu.

Audi od lat posługuje się sloganem - "Przewaga dzięki technice". Tym razem mają rację

Zaawansowane oświetlenie ma zapewnić nowe możliwości rozświetlania drogi przy jednoczesnym dbaniu o nieoślepianie innych uczestników ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. DML pozwalają wycinanie obiektów ze słupa światła - dzięki czemu kierowcy jadący z naprzeciwka, nie będą oślepiani przez Audi. Ponadto rozwiązanie ma, m.in. wyświetlać wskazówki z nawigacji na drodze.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Mycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówMycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówCzytaj dalej

Następny artykuł