ZDrogi.pl
Super Express - archiwum

TOMASZ RADZIK/East News

Aktywiści miejscy chcą wyższych kar dla kierowców. Apelują do rządu o zmiany

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mandat drogowy z reguły nie przekracza 500 zł, choć są oczywiście sytuacje wyjątkowe. Maksymalna stawka nie zmieniła się od 1997 roku. Aktywiści miejscy apelują o jej podwyższenie.

Mandat karny za wykroczenia drogowe wystawiany jest w zależności od wagi wykroczenia. Czasem wyniesie 50 zł, a w niektórych przypadkach 500 zł. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, w których funkcjonariusze wystawiają kilka kar. Bywa również tak, że sprawa jest od razu kierowana do sądu, wtedy kierowcy mogą zapłacić nawet 5000 zł. Mimo to aktywiści miejscy żądają podwyższenia kar.

Mandaty będą wyższe? Tego chcą aktywiści miejscy

Na fanpage organizacji Miasto Jest Nasze (MJN), pojawił się wpis, w którym poruszono temat wysokości mandatów. Zauważono, że ostatni raz maksymalna kwota mandatu została w Polsce podniesiona w 1997 roku. Problem w tym, że ze względu na wzrost gospodarczy i inflację, dzisiaj zarabia się więcej.

Oznacza to, że w 2021 kara 500 zł dla pirata drogowego nie jest już tak dotkliwa jak kiedyś. Aktywiści z MJN twierdzą, że gdyby maksymalna kwota mandatu rosła wprost proporcjonalnie do zarobków, dzisiaj wynosiła 3500 zł. Aktywiści nie wykluczają również kary zależnej od wysokości zarobków.

OSP Szczutowo

Potworne zderzenie dwóch motocyklistów. Jeden z nich zginął na miejscu

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciele MJN twierdzą, że obecne kwoty mandatów nie odstraszają kierowców od łamania przepisów. Aktywiści zorganizowali nawet mały happening pod budynkiem Sejmu. Członkowie stowarzyszenia ubrali się w ubrania z lat 90' i z hasłem "Czas minął" apelowali do polityków o waloryzację kwot mandatów.

Wyższe mandaty prawdopodobnie niewiele zmienią

Pytanie jednak, czy faktycznie coś to zmieni? Dla wielu osób 500 zł będzie wysoką kwotą, bo stanowiącą 1/4-miesięcznej, pensji minimalnej. Ponadto czasem policjanci wystawiają kilka mandatów, a kwota wzrasta np. do 1500 zł, jest też możliwość przekazania sprawy do sądu, wtedy kara może sięgnąć i 5000 zł. Takie sytuacje też będą dotkliwe dla kieszeni pirata drogowego. Problemem jest skuteczna egzekucja przepisów, a nie wysokość kar.

Zwiększenie kar będzie de facto tylko drenażem portfela, które prawdopodobnie nie poprawi bezpieczeństwa. Wiele osób nagminnie jeździ nieprzepisowo i potrafiło przez 20 lat nie dostać żadnego mandatu. Kolejną kwestią jest fakt, że nawet przy wyższej stawce mandatów, osoby naprawdę bogate będą i tak bezkarne, bo będzie ich stać na rzucenie tych 3500 zł raz na jakiś czas.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Facebook.com Miasto Jest Nasze

Podobne artykuły

Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >