Straż Pożarna
Źródło: PiraciDrogowi.pl / OSP Reszel

Jechali ratować ludzkie życie. Wyprzedzanie kierowcy osobówki mogło doprowadzić do tragedii - Wideo

Piotr DutkaPiotr Dutka
19 Stycznia 2021

Straż pożarna zajmuje się w głównej mierze zwalczaniem pożarów oraz pozostałymi zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego. Niestety, ale pewien kierowca zlekceważył ten fakt i zdecydował się na niebezpieczny manewr wyprzedzania wozu strażackiego na oblodzonej drodze. Mogło dojść do ogromnej tragedii.

Straż pożarna jechała na akcje ratunkową. Kierowca osobówki skutecznie utrudniał im pracę.

Niestety, ale niektórzy kierowcy, którzy poruszają się po publicznych drogach, stwarzają ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Poniższe nagranie przedstawia przykład pirata drogowego, który za nic ma bezpieczeństwo oraz los innych ludzi. Jego chamskie, oraz nieodpowiedzialne zachowanie mógł doprowadzić do groźnego incydentu.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na jednej z lokalnych dróg w okolicach Pieckowa (warmińsko-mazurskie). Pewien kierowca postanowił wyprzedzać wóz strażacki, który jechał na akcję ratunkową.

Strażacy z OSP Reszel wrzucili do sieci nagranie z przejazdu kętrzyńskich zastępów straży pożarnej przez okolice Pieckowa. Widać na nim bardzo zniecierpliwionego kierowcę, który nie mógł pogodzić się z faktem, że nie może szybko pokonać odcinka drogi.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

W pewnym momencie nie wytrzymał i zdecydował się na niebezpieczny manewr. Pomimo ciężkich warunków panujących na drodze, postanowił wyprzedzić wóz strażacki. Zaśnieżona oraz oblodzona jezdnia nie ułatwiały tego zadania. Mężczyzna przez swoje zachowanie skutecznie utrudniał pracę służb.

Straż pożarna apeluje do kierowców o wyrozumiałość. Pędzimy ile się da, by ratować życie i zdrowie!

Pamiętajcie, że trudne warunki na drogach to problem także dla kierowców samochodów uprzywilejowanych. Bądźcie wyrozumiali i ułatwcie służbom jazdę - pędzimy ile się da, by ratować życie i zdrowie! - przekazali strażacy.

Co o wyprzedzaniu pojazdów uprzywilejowanych mówią polskie przepisy? Zgodnie z obowiązującym prawem drogowym (art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego jest zakazane na obszarze zabudowanym.

Warto przypomnieć, że pojazdem uprzywilejowanym jest samochód policyjny (również nieoznakowany), wóz strażacki, a także inny pojazd, który emituje niebieskie, błyskowe sygnały świetlne, wydaje sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, a także jedzie z włączonymi światłami mijania lub światłami drogowymi.

Niecierpliwemu kierowcy za wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym grozi mandat w wysokości 300 zł i 3 punkty karne.

Niestety, ale nie był to jedyny przykry incydent drogowy, do którego doszło w naszym kraju w ostatnim czasie. Przerażający finał kuligu za samochodem. Nastolatki z ogromną siłą uderzyły w drzewo.

Źródło: PiraciDrogowi.pl / OSP Reszel

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł