ZDrogi.pl
Wyścig w Rumunii

Silnik 2.5 litra w BMW kontra Dacia w 1.5. Kierowca "bawarki" zawstydzony - Wideo

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Wyścig BMW i Dacii zakończył się w co najmniej zaskakujący sposób. Seria 5 E39 wygląda dosyć potężnie, do tego przemawiał za nią silnik 2.5 litra. Okazało się, że nie stanowił to żaden problem dla rumuńskiego auta.

Scena tego wyścigu wygląda jak żywcem wyjęta z Polski sprzed dobrych 10-15 lat. To jednak film z Rumunii, w której swoje korzenie ma Dacia. Nie dziwne więc, że lokalni podobnie jak Polacy z pojazdami FSO, czy FSM, lubią modyfikować swoje krajowe samochody.

Na filmie widać jak w szranki stają BMW E39 z silnikiem diesla 2.5-litra i Dacia Logan z dieslem 1.5 dCi. "Bawarka" oznaczona jako 525d dysponuje mocą 161 koni mechanicznych i najwyższym momentem obrotowym 350 Nm.

Natomiast silnik logana 1.5 dCi potworem nigdy nie był. Najsłabsza wersja tego motoru miała 75 koni mechanicznych i 180 Nm momentu obrotowego. Były jeszcze warianty 85 KM (200 Nm) i 90 KM (200 Nm). Przypuszczamy, że właściciel rumuńskiego auta ma ten najmocniejszy, choć to niejedyny as w rękawie, jakim dysponuje.

Jak się zakończył ten niecodzienny wyścig? Oba auta szły praktycznie łeb w łeb, ze wskazaniem na przewagę dacii. Biorąc pod uwagę różnicę mocy, ceny i marki, to nie był zbyt dobry wynik dla bawarskiego auta. A już na pewno dla jego kierowcy.

kradzieze-samochodow-bmw-m2-brama

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Dacii Logan, dlatego poradziła sobie z BMW

Co więc sprawiło, że dacia przeważała? Tym razem nie mamy do czynienia z szalonym swapem i ogromną turbosprężarką. To egzemplarz poddany niedużym modyfikacjom. Według deklaracji właściciela udało mu się zwiększyć moc do 115 koni mechanicznych. Wciąż nie powala, ale wynik wyścigu z BMW mówi sam za siebie.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na wiek "bawarki". Samochody wraz z eksploatacją mogą tracić nieco mocy, wiele też zależy od zaniedbań eksploatacyjnych. Nie wiadomo jak było serwisowane to E39, ale raczej łatwo się domyślić. Swoje zrobiła również masa. Waga piątki zaczyna się od 1495 kg (w zależności od silnika i wyposażenia), a dacii logan od 1165 kg.

Źródło: Youtube.com Cristi Onisa

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Konrad Karpiuk

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Policja Małopolska

Na drogach

Zderzył się z dwiema ciężarówkami i zaszył się w lesie. Kierowca BMW miał sporo na sumieniu

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Na drogach

Połasił się na starego golfa. 19-letni recydywista w szaleńczy sposób uciekał przed policją

Czytaj więcej >
Pijany i bez prawa jazdy uciekał przed policją. Wiózł żonę i trójkę dzieci

Na drogach

Pijany uciekał przed policją. Ryzykował, choć wiózł żonę i troje dzieci

Czytaj więcej >
KPP Inowrocław

Na drogach

Ciągnikiem rolniczym jechał pod prąd na obwodnicy. Okazało się, że napędzały go procenty

Czytaj więcej >
LORD Drogowy

Na drogach

Szukał śmierci na ruchliwej drodze. Jechał prosto na innego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Zatrzymał auto na autostradzie i poszedł spać

Na drogach

Kierowca zatrzymał auto na autostradzie i poszedł spać

Czytaj więcej >