Samochody elektryczne w Polsce
Źródło: pixabay.com andreas160578

Morawiecki obiecał milion aut elektrycznych, eksperci tonują optymizm

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
3 Lutego 2021

Samochody elektryczne zdobywają na popularności, także w Polsce. Wciąż daleko nam jednak od obiecanego przez premiera miliona "elektryków" do 2025 roku. Według ekspertów razem z hybrydami będzie ich ok. pół miliona.

Samochody elektryczne w Polsce. Premier obiecał milion do 2025, będzie tylko pół

Samochody elektryczne to najprawdopodobniej przyszłość motoryzacji. Coraz więcej producentów przestawia się na "elektryki", a to oznacza, że z roku na rok będzie ich coraz więcej, także w Polsce. Raport "Polish EV Outlook" wskazuje, że czeka nas drastyczny wzrost ich liczby w najbliższych latach.

Mateusz Morawiecki zapowiadał w 2016 roku, że do 2025 roku dobijemy do liczby miliona aut elektrycznych w Polsce. Eksperci studzą jednak oczekiwania i wskazują, że uda się wypełnić ok. połowę rządowego planu.

Raport został przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Według wyliczeń, pod koniec grudnia 2020 roku, w Polsce było zarejestrowane ponad 20 tys. aut z napędem elektrycznym. Czyli o 10 tys. więcej niż w 2019, wzrost wyniósł 140 proc.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, większość samochodów elektrycznych w Polsce to hybrydy plug-in (PHEV). Stanowią one 51,7 proc. "elektryków" na krajowych drogach. W pełni elektryczne (BEV) jest 48,3 proc. aut.

Samochody elektryczne w Polsce. Na milion jeszcze poczekamy

Autorzy reportu przeanalizowali kilka scenariuszy. W analizie uwzględnili zarówno najbardziej optymistyczne, jak i najbardziej pesymistyczne scenariusze.

Realistyczne wyliczenia wskazują, że w 2025 roku w Polsce będzie jeździć ok. 317 tys. samochodów BEV. Oprócz tego będzie 204 tys. hybryd typu plug-in. Czyli pół miliona aut. To połowa celu, który wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jednak aby odsetek samochodów elektrycznych w Polsce wzrastał, powinny być wprowadzone wyższe dotacje dla aut elektrycznych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki (NFOŚiGW). Inaczej można spodziewać się, że wzrost ilości aut BEV i PHEV będzie dwukrotnie niższy.

Kiedy się więc można spodziewać się obiecanego przez Mateusza Morawieckiego miliona aut elektrycznych w Polsce? Według ekspertów na milion samochodów elektrycznych trzeba będzie poczekać aż do 2030 roku. Oczywiście o ile dopłaty NFOŚiGW wzrosną.

- Dzięki zoptymalizowaniu zachęt natury finansowej, w 2030 r. skumulowana liczba rejestracji BEV może przekroczyć 955 tys. szt. Łącznie z hybrydami typu plug-in (PHEV), których park w Polsce prognozujemy w 2025 r. na ponad 204 tys. szt., a w 2030 r. na 653 tys., za 10 lat po polskich drogach może jeździć nawet 1,6 mln samochodów z napędem elektrycznym - mówił Dyrektor Zarządzający PSPA, Maciej Mazur.

W raporcie znajdują się również informacje na temat obecnie dostępnych samochodów elektrycznych w Polsce. Klienci mogą wybrać spośród 53 aut BEV i 67 PHEV. Najpopularniejsze były te najtańsze, czyli Skoda CitiGoE IV, Nissan Leaf i Renault Zoe.

Źródło: moto.pl

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł