ZDrogi.pl

Bring a Trailer

Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Ford RS200 to niekwestionowana legenda rajdów. Egzemplarz, który jest zlokalizowany na Florydzie, przyciąga wzrok wielu sympatyków oraz pasjonatów. Konkretny model może się pochwalić niskim przebiegiem wynoszącym zaledwie 5600 km.

O popularności Forda RS200 nie trzeba nikogo przekonywać. Konkretny egzemplarz jest jednym z około 140, które wyprodukowano, a następnie sprzedano. Warto zaznaczyć, że wszystkie pojazdy spełniały wymagania homologacyjne dla zawodów World Rally Championship Group B na sezon 1986. 

Warto nadmienić, że model, Chassis 169, pozostawał w zakładzie Ford Motorsport Boreham w Wielkiej Brytanii do 1994 roku.

Według zapewnień domu aukcyjnego samochód miał jedynie jednego właściciela, a był nim pewien mieszkaniec amerykańskiego stanu Michigan. Mężczyzna przez ponad 15 lat utrzymywał samochód w nienagannym stanie.

undefined

Konkretny egzemplarz przejechał zaledwie 3500 mil, co w przeliczeniu na kilometry daje dystans 5600 km.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Sprzedający go dealer nabył go na początku bieżącego roku. Samochód posiada historię serwisową sięgającą 2014 roku, a co najważniejsze przejrzysty raport Carfax.

Moc z umieszczonego pośrodku turbodoładowanego silnika rzędowego o pojemności 1,8 litra Cosworth DOHC jest przesyłana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem pięciobiegowej manualnej skrzyni biegów.

undefined

Jeśli chodzi o walory estetyczne, RS200 posiada fabrycznie czerwoną kierownicę i siedzenia, a krótki rozstaw osi zapewnia wyjątkowo mały promień skrętu. 

undefined

 Konstrukcja obejmowała aluminiową podkonstrukcję o specjalnej strukturze plastra miodu z kompozytowym naprężonym tunelem środkowym, stalową ramą pomocniczą, zintegrowaną stalową klatką bezpieczeństwa, a także kompozytowymi panelami nadwozia.

Co ciekawe, nad głową kierowcy znajduje się specjalny, wielofunkcyjny zegar cyfrowy.

W ubiegłym 2020 roku przeprowadzono przebudowę turbosprężarki, czyszczenie zbiornika paliwa, a także serwis intercoolera. Wymieniono również pasek rozrządu, pasek alternatora, chłodnicę oleju, przewody paliwowe oraz przewody turbo.

undefined

Warto przypomnieć, że model RS200 zadebiutował w 1983 roku i został skonstruowany jako samochód rajdowy, które naturalnym środowiskiem były rajdy samochodowe Grupy B.

Produkcja samochód była prowadzona w latach 1984-1986. Niestety, ale po likwidacji zawodów rajdowych Grupy B w 1986 (zbyt duża liczba wypadków), wiele egzemplarzy Forda RS200 została zdemontowana i sprzedana na części. Kompletnych jednostek pozostało naprawdę niewiele, co sprawia, że zachowane egzemplarze są niezwykle cenne.

Aktualna cena (8 września 2021) wynosi 200 000 $. W przeliczeniu na złotówki daje nam to 764770 złotych. Źródło: Bring a Trailer

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Rząd uchwalił zmiany. Znamy stanowisko w sprawie konfiskaty aut - Nowe Maserati jeszcze nie pokazano, a części już kupisz na Allegro - Kompakty podrożały od 2002 roku o ponad 60%

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Katalog pojazdów

Tesli Model S Plaid miażdży konkurencję i bije rekord toru Nürburgring
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Premiera Tesli Roadster znów opóźniona. Auto trafi do klientów dopiero w 2023 roku
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Koncepcyjny ID.Life ma być powiewem świeżości. Zdefiniuje rynek miejskich samochodów
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowa perła motoryzacyjna. Ta Honda CRX przejechała ponad 1,6 miliona kilometrów
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Mercedes zaprezentował elektryczną Gelendę
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]