ZDrogi.pl > Katalog pojazdów > Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 15:02

Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy

Bring a Trailer
Bring a Trailer

Ford RS200 to niekwestionowana legenda rajdów. Egzemplarz, który jest zlokalizowany na Florydzie, przyciąga wzrok wielu sympatyków oraz pasjonatów. Konkretny model może się pochwalić niskim przebiegiem wynoszącym zaledwie 5600 km.

O popularności Forda RS200 nie trzeba nikogo przekonywać. Konkretny egzemplarz jest jednym z około 140, które wyprodukowano, a następnie sprzedano. Warto zaznaczyć, że wszystkie pojazdy spełniały wymagania homologacyjne dla zawodów World Rally Championship Group B na sezon 1986. 

Warto nadmienić, że model, Chassis 169, pozostawał w zakładzie Ford Motorsport Boreham w Wielkiej Brytanii do 1994 roku.

Według zapewnień domu aukcyjnego samochód miał jedynie jednego właściciela, a był nim pewien mieszkaniec amerykańskiego stanu Michigan. Mężczyzna przez ponad 15 lat utrzymywał samochód w nienagannym stanie.

>

Konkretny egzemplarz przejechał zaledwie 3500 mil, co w przeliczeniu na kilometry daje dystans 5600 km.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Sprzedający go dealer nabył go na początku bieżącego roku. Samochód posiada historię serwisową sięgającą 2014 roku, a co najważniejsze przejrzysty raport Carfax.

Moc z umieszczonego pośrodku turbodoładowanego silnika rzędowego o pojemności 1,8 litra Cosworth DOHC jest przesyłana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem pięciobiegowej manualnej skrzyni biegów.

>

Jeśli chodzi o walory estetyczne, RS200 posiada fabrycznie czerwoną kierownicę i siedzenia, a krótki rozstaw osi zapewnia wyjątkowo mały promień skrętu. 

>

 Konstrukcja obejmowała aluminiową podkonstrukcję o specjalnej strukturze plastra miodu z kompozytowym naprężonym tunelem środkowym, stalową ramą pomocniczą, zintegrowaną stalową klatką bezpieczeństwa, a także kompozytowymi panelami nadwozia.

Co ciekawe, nad głową kierowcy znajduje się specjalny, wielofunkcyjny zegar cyfrowy.

W ubiegłym 2020 roku przeprowadzono przebudowę turbosprężarki, czyszczenie zbiornika paliwa, a także serwis intercoolera. Wymieniono również pasek rozrządu, pasek alternatora, chłodnicę oleju, przewody paliwowe oraz przewody turbo.

>

Warto przypomnieć, że model RS200 zadebiutował w 1983 roku i został skonstruowany jako samochód rajdowy, które naturalnym środowiskiem były rajdy samochodowe Grupy B.

Produkcja samochód była prowadzona w latach 1984-1986. Niestety, ale po likwidacji zawodów rajdowych Grupy B w 1986 (zbyt duża liczba wypadków), wiele egzemplarzy Forda RS200 została zdemontowana i sprzedana na części. Kompletnych jednostek pozostało naprawdę niewiele, co sprawia, że zachowane egzemplarze są niezwykle cenne.

Aktualna cena (8 września 2021) wynosi 200 000 $. W przeliczeniu na złotówki daje nam to 764770 złotych. Źródło: Bring a Trailer

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Rząd uchwalił zmiany. Znamy stanowisko w sprawie konfiskaty aut - Nowe Maserati jeszcze nie pokazano, a części już kupisz na Allegro - Kompakty podrożały od 2002 roku o ponad 60%

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi: Kierowca Ford
Powiązane