ZDrogi.pl > Aktualności > Rząd zapowiedział tarczę antyinflacyjną. Kierowców ucieszy zmiana na stacjach paliw
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:06

Rząd zapowiedział tarczę antyinflacyjną. Kierowców ucieszy zmiana na stacjach paliw

Premier zapowiedział obniżkę akcyzy na paliwo. Dobre wieści dla kierowców
Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że przygotowana przez rząd tarcza antyinflacyjna wpłynie pozytywnie, m.in. na ceny na stacjach benzynowych. Od 1 stycznia paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

W czwartek, 25 listopada, zaprezentowano założenia długo oczekiwanej tarczy antyinflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że to początek walki z galopującymi cenami w Polsce. Tarcza opierać się będzie na trzech podstawowych filarach - długo oczekiwaną przez kierowców obniżkę cen paliw na pięć miesięcy, niższym podatku VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalnym dodatku osłonowym dla rodzin.

Paliwa na stacjach paliw w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej przez okres od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Według Prezesa Rady Ministrów takie działanie doprowadzi do obniżki cen paliw o około 20-30 gr za litr w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Kolejnym filarem ma być zmniejszenie podatku VAT, który w przypadku gazu ma spaść do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące w okresie od stycznia 2022 do marca 2022 r. Podobnymi działaniami objęta będzie energia elektryczna, w której przypadku VAT ma wrócić do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

Trzecim filarem ma być dodatek osłonowy, który ma zrekompensować koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku dla rodzin. Rząd zdecydował się na takie rozwiązanie ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: wrc.net.pl

Tagi: Benzyna Diesel
Powiązane