ZDrogi.pl
Premier zapowiedział obniżkę akcyzy na paliwo. Dobre wieści dla kierowców

Piotr Molecki/East News

Rząd zapowiedział tarczę antyinflacyjną. Kierowców ucieszy zmiana na stacjach paliw

26 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 9 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że przygotowana przez rząd tarcza antyinflacyjna wpłynie pozytywnie, m.in. na ceny na stacjach benzynowych. Od 1 stycznia paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

W czwartek, 25 listopada, zaprezentowano założenia długo oczekiwanej tarczy antyinflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że to początek walki z galopującymi cenami w Polsce. Tarcza opierać się będzie na trzech podstawowych filarach - długo oczekiwaną przez kierowców obniżkę cen paliw na pięć miesięcy, niższym podatku VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalnym dodatku osłonowym dla rodzin.

Paliwa na stacjach paliw w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej przez okres od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Według Prezesa Rady Ministrów takie działanie doprowadzi do obniżki cen paliw o około 20-30 gr za litr w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Kolejnym filarem ma być zmniejszenie podatku VAT, który w przypadku gazu ma spaść do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące w okresie od stycznia 2022 do marca 2022 r. Podobnymi działaniami objęta będzie energia elektryczna, w której przypadku VAT ma wrócić do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

Trzecim filarem ma być dodatek osłonowy, który ma zrekompensować koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku dla rodzin. Rząd zdecydował się na takie rozwiązanie ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Nowe pytania na prawo jazdy 2021 r. Jeśli zdobędziesz 10 punktów to WIELKI SZACUN!

Pytanie 1 z 16

Czy inspektor transportu drogowego podczas kontrolowania pojazdu, który wykonuje transport drogowy, ma prawo weryfikować dane o pojeździe w Centralnej Ewidencji Pojazdów?

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: wrc.net.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >
Nowe uprawnienia dla kierowców. Prezydent podpisał ustawę

Aktualności

Radni przegłosowali. Rondo Dmowskiego otrzyma nową nazwę

Czytaj więcej >