Procedura rejestracji auta łatwiejsza niż myślisz. Wcale nie musisz mieć jednego dokumentu
Rejestracja auta długo wymagała jednego dokumentu. Teraz już go nie potrzeba
Rejestracja auta wymaga od kierowcy przyniesienia do urzędu kompletu dokumentów. Wśród nich potrzebny jest nam dotychczasowy dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży), karta pojazdu (jeśli była wydana), stare tablice rejestracyjne (o ile je zmieniamy) i dokument tożsamości .
Oprócz tego musimy na miejscu wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu (możemy go pobrać z internetu i wypełnić wcześniej), a także przynieść potwierdzenie polisy OC i przeglądu auta . Gdy np. brakuje miejsca na pieczątki, przegląd auta zwykle przynosi się na kartce.
Jak jednak się okazuje, wcale nie trzeba ze sobą poświadczenia od diagnosty. W teorii możemy spotkać się z kłopotami na miejscu, gdyż urzędnik przyzwyczajony do procedur może nam bez odpowiedniego pisma nie chcieć przyjąć dokumentów. Jednak zgodnie z przepisami, nie powinien nam odmówić.
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
Redaktor Tymon Grabowski z portalu Autoblog, relacjonuje jak sam znalazł się w podobnej sytuacji. Gdy urzędniczka zapytała o przegląd techniczny auta, petent powiedział, że choć brakuje go w dowodzie rejestracyjnym, to jest on ważny i został wpisany do systemu CEPiK .
Z początku pracowniczka urzędu chciała odmówić petentowi, aż do konsultacji z przełożonym. Okazało się, że przepisy dotyczą jedynie posiadania ważnego badania technicznego, nie ma podstawy prawnej, aby było ono wpisane w dowód rejestracyjny, lub było poświadczone na kartce.
Rejestracja auta ułatwiona dzięki cyfryzacji
Taką możliwość zawdzięczamy cyfryzacji, wprowadzeniu i usprawnieniom systemu CEPiK. Zmiany zwolniły nas z konieczności wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i umożliwiała "podbijanie" przeglądów w internetowym systemie.
Nie musimy także wozić ze sobą prawa jazdy , choć nie chroni to nas przed zatrzymaniem uprawnień w razie przewinienia. W ten sam sposób zniknęła możliwość unikania straty dowodu rejestracyjnego przez nie oddawanie go policjantowi.
Przegląd potrzebny do rejestracji auta. Przepis trudny do logicznego wyjaśnienia
Pozostaje jeszcze kwestia obowiązku posiadania przeglądu przy przerejestrowaniu auta . Trudno dopatrywać się sensu tego przepisu, który uderza głównie w osoby kupujące auta uszkodzone, bądź przeznaczone do remontu.
Obecnie za niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni od daty zakupu, starosta może nałożyć karę wysokości od 200 do 1000 zł. Jeśli więc remont auta zajmie nam np. rok, to ryzykujemy zapłaceniem kary. Ponadto za spóźnienie się na przegląd dłużej niż 30 dni również zapłacimy i to podwójną stawkę.
Oczywiście mamy prawo do wyrejestrowania auta. Problem w tym, że w przypadku samochodów osobowych jest to ograniczone czasowo od 3 do 12 miesięcy . Co jeśli uwiniemy się z remontem w dwa miesiące? Czy auto musi stać bezużytecznie przez miesiąc? A co jeśli remont przedłuży się na dwa lata? Mimo że sytuacja nieśmiało się poprawia, trudno mówić o przepisach, które byłyby przyjazne dla zmotoryzowanego obywatela.
Źródło: Autoblog
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
-
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
-
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
-
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`