ZDrogi.pl
Przyczyny wypadków samochodowych praca zmianowa

Unsplash.com BezeVision

Pracujący na nocną zmianę są bardziej narażeni na wypadki drogowe

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Sprowadzanie przyczyn wypadków drogowych do prędkości to spore uproszczenie. Często na niebezpieczne sytuacje składa się wiele czynników. Okazuje się, że wpływ może mieć nawet wykonywany zawód.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, naukowcy przeprowadzili badanie, w którym dowiedli, że pracujący na nocne zmiany są trzykrotnie bardziej narażeni na spowodowanie wypadku drogowego. Sporą rolę grają w tym "choroby zawodowe", takie jak bezsenność i bezdech senny.

Przyczyny wypadków, a wykonywana praca

Praca na nocne zmiany zaburza nasz zegar biologiczny. Siedząc w godzinach nocnych, odczuwamy potrzebę snu, ale musimy być ją powstrzymywać i zachowywać trzeźwość umysłu. Według naukowców taki system pracy powoduje bóle mięśni, migreny, drażliwość, czy bóle mięśni.

Jak czytamy na stronie PAP, badacze z University of Missouri po analizie dwóch tysięcy wypadków drogowych ustalili, że częściej ich sprawcami są osoby, pracujące w niestandardowych godzinach. Z racji, że tacy pracownicy często cierpią na bezsenność i bezdech senny, mają słabszą koncentrację i odczuwają ciągłe zmęczenie.

To z kolei prowadzi do zmniejszenia czujności na drodze. Naukowcy twierdzą, że pracujący na nocną zmianę mają aż trzykrotnie większą szansę spowodowania wypadku w porównaniu z osobami pracującymi w standardowych godzinach. Choć od dawna było wiadomo, że cierpiący na zaburzenia mogą stanowić zagrożenie na drogach, to wiedza o przyczynach takiego stanu, rzuca na sprawę całkowicie nowe światło.

porsche-918-zderzenie

Wielka Brytania. Warte 5 mln zł Porsche 918 uderza tyłem w Porsche 911 - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Przyczyny wypadków drogowych. Jak poradzić sobie z problemem pracowników zmianowych?

Jeden z autorów badania, prof. Praveen Edara twierdzi, że trzeba pracować nad środkami zaradczymi, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Jego zdaniem dobrym pomysłem będą kampanie społeczne, które zachęcą pracowników zmianowych do korzystania z innych środków transportu (np. komunikacji miejskiej, czy taksówek). Pomóc mogłaby także większa ilość miejsc postojowych na autostradach.

Problem jednak polega na tym, że wielu pracowników zmianowych woli dojeżdżać samochodem, właśnie ze względu na godziny pracy. Z reguły w czasie gdy zaczynają, lub kończą zmianę, komunikacja miejska nie jeździ tak często jak w godzinach szczytu. Z kolei częste korzystanie z taksówki może być po prostu nieekonomiczne w porównaniu z jazdą własnym autem.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: PAP

Podobne artykuły

Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >