ZDrogi.pl > Motorsport > Powrót legendy. Sobiesław Zasada w wieku 91 lat wystartuje w Rajdzie Safari
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:55

Powrót legendy. Sobiesław Zasada w wieku 91 lat wystartuje w Rajdzie Safari

sobieslaw-zasada-rajd-safari
Wikimedia Commons Jzdzarski CC4.0

Sobiesław Zasada to prawdziwa legenda rajdów, ma na koncie aż 148 zwycięstw. Teraz jako 91-latek zapowiedział, że wystartuje w Rajdzie Safari. Nie będzie to przejazd rekreacyjny, będzie jechał jako pełnoprawny zawodnik.

Sobiesław Zasada w swojej karierze wygrał aż 148 rajdów, był 3-krotnym mistrzem Europy, 3-krotnym wicemistrzem i 8-krotnym rajdowym mistrzem Polski. W trakcie swojej długiej kariery był kierowcą fabrycznym Mercedesa, Porsche, czy BMW, oraz autorem wielu książek, które zaszczepiły wśród młodzieży zamiłowanie do motoryzacji. Teraz zdecydował się na wyjątkowo odważny krok i to nie po raz pierwszy w karierze.

Sobiesław Zasada wystartuje w Rajdzie Safari

Ostatni raz Sobiesław Zasada startował w Rajdzie Safari w 1997 roku, jego pilotem była żona Ewa. 67-latek startował w tych samych zawodach co dużo młodsi zawodnicy i za kierownicą Mitsubishi Lancer Evo III i w kategorii PWRC zajął aż 12. miejsce w klasyfikacji generalnej (rajd zwyciężyli legendarni Colin McRae i Richard Burns).

Teraz Sobiesław Zasada zapowiedział, że startuje po raz kolejny w Rajdzie Safari. Ogłosił to podczas wizyty w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, podczas rozmowy z Patrykiem Mikiciukiem. Krewki 91-latek zasiądzie za kierownicą Forda Fiesty Rally 3. Rajd odbędzie się już za miesiąc, w dniach 24-27 czerwca.

Sobiesław Zasada i Robert Mucha. Polskie legendy

W przypadku takich legend, wiek to tylko liczba, widać, że byli w świetnej formie. W ogóle nie widać po nich upływu czasu, jak Sobiesław Zasada sam stwierdził "dopiero po 90tce jego życie się zaczęło". Zresztą, do dziś nie zakończył sportowej kariery i startuje m.in. w Rajdzie Żubrów. To będzie dziewiąty start Sobiesława Zasady w Rajdzie Safari, który sam określił jako "najtrudniejsza impreza na świecie".

W filmie Patryka Mikiciuka wraz z Sobiesławem Zasadą pojawiła się inna legenda polskich rajdów, 78-letni Robert Mucha. W 1972 roku z Lechem Jaworowiczem na fotelu pilota wygrał 2 grupą klasy I Rajdowych Mistrzostw Świata w legendarnym rajdzie Monte Carlo, jadąc Fiatem 125p.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Youtube.com Patryk Mikiciuk

Tagi: Motosport