ZDrogi.pl
Pościg za przestępcą

youtube.com STOP PIRAT

Pościg za sprawcą kolizji. Uciekał prawdopodobnie skradzionym autem - Wideo

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mężczyzna podjął się pościgu za sprawcą kolizji, który próbował zbiec z miejsca zdarzenia. Okazało się, że uciekinier miał powody do ucieczki. Jechał kradzionym autem.

Do kolizji doszło w trakcie wykonywania manewrów na wąskiej ulicy. Gdy poszkodowani próbowali zawiadomić policję i zatrzymać sprawcę, ten wycofał i zaczął uciekać z miejsca zdarzenia. Świadek rozpoczął pościg, aby uwiecznić na nagraniu tablice sprawcy, a następnie przekazać je policji. Okazało się, że stłuczka to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Pościg za podejrzanym kierowcą. Okazało się, że miał "lewe" tablice

Kierowca spostrzegł, że uciekające audi ma niemieckie numery rejestracyjne, co od razu wzbudziło jego podejrzenia. Nie odpuścił, ostatecznie szaleńczy pościg zakończył się przy jednej z kamienic. Uciekinier opuścił samochód i ukrył się w budynku. Na miejsce wezwano policję.

Gdy policja przyjechała na miejsce, okazało się, że nikt nie chce się przyznać do kierowania, ani posiadania pojazdu. Co więcej, jak ustalili funkcjonariusze, sprawca miał "lewe" niemieckie tablice, a pojazd najprawdopodobniej pochodził z kradzieży. Obecnie zeznania sprawcy rozmijają się z zeznaniami świadka, a służby wciąż prowadzą w tej sprawie dochodzenie.

Youtube

Zignorował czerwone światło i wjechał na skrzyżowanie. Słono zapłacił za głupotę - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Pościg wiązał się z wykroczeniami i niebezpiecznymi sytuacji. Czy obywatel może zostać ukarany?

W trakcie pościgu doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji, np. wyprzedzania na skrzyżowaniu, czy przejechania przez przejście dla pieszych, gdy znajdowali się na nim niechronieni uczestnicy ruchu. Pozostaje jednak kwestia, czy obywatel faktycznie mógł się tak zachować i czy nie zostanie ukarany za stworzenie zagrożenia.

Kanał STOP PIRAT powołuje się na Art. 45 § 2 kodeksu wykroczeń w związku z art. 243 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym, każdy ma prawo podjęcia się pościgu za osobą, która popełniła wykroczenie, jeśli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby. Problem w tym, że to wcale nie usprawiedliwia łamania przepisów.

Kierowca mógł wszcząć pościg, ale nie mógł w jego trakcie łamać przepisów. Z przytoczonego przepisu nie wynika, że takowy pościg, czy zatrzymanie było działaniem przeprowadzonym w stanie wyższej konieczności. Takowa zachodziłby przy np. podejrzeniu popełnienia przestępstwa, czy też zagrożenia życia. Oczywiście sąd ze względu na okoliczności (np. złapanie sprawcy kradzieży auta), sąd może odstąpić od ukarania kierowcy. Ale nie musi.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: STOP Pirat

Podobne artykuły

Kierowca agresywny atak

Na drogach

Nowy Sącz. Agresywny pasażer rzucił się na kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mercedes wypadek w deszczu

Na drogach

Wypadek w trakcie ulewy. Dwa Mercedesy zderzyły się czołowo

Czytaj więcej >
Kierowca forda mondeo

Na drogach

Niepotrzebna eskalacja agresji na drodze. Winna była osoba trzecia - Wideo

Czytaj więcej >
Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince

Na drogach

Osobowe BMW rozbiło się na przydrożnym drzewie. Młody kierowca nie miał szans na przeżycie

Czytaj więcej >
Kolizja parkingowa nie powiadomił poszkodowanej

Na drogach

Po "przycierce" obiecał kontakt z poszkodowaną. Nie wiedział, że jest nagrywany - Wideo

Czytaj więcej >
Ciężarówka kolizja z Sharanem

Na drogach

Próbował wyhamować kierowcę ciężarówki. Szybko tego pożałował - Wideo

Czytaj więcej >