ZDrogi.pl
Polscy kierowcy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podwyżka cen OC i mandatów. Kwoty trzykrotnie w górę

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Według informacji, które opublikowała w czwartek (29 kwietnia) „Rzeczpospolita”, rząd planuje podniesienie wysokości mandatów i kosztów polisy. Podwyżki mają dotyczyć głównie kierowców, którzy regularnie łamią przepisy drogowe.

Według zmian wysokość OC zależna ma być nie tylko od ilości szkód kierowcy, ale również z posiadanymi przez niego punktami karnymi. Ubezpieczyciele mają zyskać dostęp do danych kierowców - dzięki temu będą mogli ocenić, którzy z nich jeżdżą niezgodnie z przepisami.

Polska Izba Ubezpieczeń od lat postulowała powiązanie stawek OC z punktami karnymi, tak jak to ma miejsce w USA. Według eksperta z PIU Łukasza Kulisiewicza taka zmiana będzie mieć ogromne prewencyjne znaczenie. Kierowcy, którzy wiedzieliby, że mandaty i punkty karne mogą podnieść ich składkę za OC, mieliby jeździć bezpieczniej.

Kierowcy jeździliby ostrożniej, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu

Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń czynnik ekonomiczny może mieć wpływ na redukcję wypadków, a w konsekwencji również i ich ofiar. Jak podaje portal Interia.pl, Tomasz Matuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego uważa, że aktualnie punkty karne w żaden sposób nie zniechęcają kierowców do łamania przepisów.

Kierowca ścigał się z motocyklistami, gdy jego partnerka zaciągnęła ręczny.

Kierowca ścigał się z motocyklistami, gdy jego partnerka zaciągnęła ręczny - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Na kursach zmniejszających liczbę punktów stale pojawiają się te same osoby

„Dzisiejsze kursy pozwalające na redukcję punktów karnych nie mają prewencyjnego charakteru. W wielu przypadkach ich uczestnicy stale się powtarzają. Przychodzą, by zredukować punkty, i po jakimś czasie wracają z tego samego powodu - mówi Matuszewski.

Według nieoficjalnych informacji wysokość mandatów ma zostać podniesiona maksymalnie do 1,5 tys. zł (a więc trzykrotnie). Nie brakuje jednak głosów, że rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności poprawą „ściągalności” mandatów, a nie ich wysokością.

To właśnie nieuchronność kary, a nie jej wysokość, powinna działać na wyobraźnię kierowców i zniechęcać ich do łamania prawa.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Interia.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >