ZDrogi.pl > Katalog pojazdów > Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:41

Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem

Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem
Materiały Prasowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oryginalny Garbus produkowany był jeszcze w XXI wieku. Egzemplarz nr 21529464 opuścił linię produkcyjną w Meksyku w miejscowości Puebla 30 lipca 2003 i wtedy też legendarny model zakończył swój żywot.

Ostatni Garbus otrzymał przydomek El Rey i trafił do muzeum Volkswagena w Wolfsburgu. Od tamtego czasu Niemcy kilkukrotnie próbowali wskrzesić kultowy model. Pierwsza próba nastąpiła w 1997 podczas prezentacji Volkswagena New Beetle, a kolejna w 2011 przy okazji debiutu bardziej „męskiego" następcę, który stał się po prostu Beetle’em. 

>Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem

Nie wiadomo co Volkswagen sądzi o azjatyckim Garbusie

Ostatecznie żadna próba nie odniosła sukcesu i w 2019 roku zakończono produkcję modelu. Przynajmniej na razie Garbus może spoczywać w spokoju.

Tzn. mógłby, gdyby nie Chińczycy. Firma ORA (należąca do koncernu Great Wall), postanowiła wykorzystać wciąż żywą legendę marki i zaprojektowała pojazd elektryczny, który pełnymi garściami czerpie z poczciwego żuczka.

>Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem

Model wyraźnie inspirowany jest klasycznym Beetle, co szczególnie widać z zewnątrz pojazdu - Chińczycy jednak dodali autu drugą parę drzwi, co delikatnie zaburzyło proporcje.

Inspiracje sięgają również do wnętrza pojazdu, gdzie znajdziemy kierownicę niemal żywcem przejętą z klasyka. Oczywiście wszystko zostało okraszone chromem i skrywa w sobie nowoczesną technologię.

ORA Punk Cat czerpie wielkimi garściami z legendarnego Garbusa

Największe różnice widać z tyłu - wciąż jednak wyraźnie czuć, że model wzorowano na kultowym Garbusie. Firma nazwała swój nowy model Punk Cat i nie zdradza zbyt wielu szczegółów na temat napędu.

>Oto nowy Garbus. Jest elektryczny, ale ma pewien problem

Great Wall Motors podpisało umowę joint venture z BMW, w ramach której w przyszłości firma produkować będzie w Chinach nowe Mini. Możliwe, że Punk Cat korzystać będzie z technologii opracowanych przez/przy współpracy z Bawarczykami.

Źródło: carscoops.com

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Wybór Redakcji