NIK alarmuje. Aż w 9 na 10 komendach policji były źle skalibrowane alkomaty
NIK opublikował raport o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Skontrolowano również policję. Okazało się, że są poważne problemy z alkomatami.
Alkomaty do prawidłowego działania wymagają regularnej kalibracji. Jak jednak wynika z raportu NIK, aż 9 na 10 komisariatów zbagatelizował ten obowiązek. W placówkach, w których wskazano nieprawidłowości, ponad połowa urządzeń nie była skalibrowana.
Źle skalibrowany alkomat może stracić gwarancję producenta
Jak wylicza NIK, w połowie skontrolowanych komend nie wykonano czynności wzorcowania 14 urządzeń pomiarowych. W 20 urządzeniach pomiarowych, w wyniku braku odpłatnej kalibracji określonej w karcie gwarancyjnej, doszło do utraty gwarancji producenta.
NIK zaznacza, że problem jest poważny, bo w 2020 roku ponad 10 proc. użytkowników dróg uczestniczyło w wypadkach spowodowanych pod wpływem alkoholu. Źle skalibrowane urządzenie może doprowadzić do tego, że trzeźwy kierowca "wydmucha" promile, lub odwrotnie, pijany "dmuchnie" zero.
Trzeźwy kierowca, a źle skalibrowany alkomat
Co jeśli nie wypiliśmy alkoholu, a alkomat wskaże nam wynik dodatni? Możemy poprosić policjanta o ponowne wykonanie badania. Jeśli jednak drugi raz "wydmuchamy" profile, mamy prawo poprosić o badanie krwi. Oczywiście będzie nas to kosztować trochę zachodu, ale lepsze to niż kara za niewinność.
Zgodnie z przepisami, dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy nie przekracza 0,2 promila. Od 0,2 promila do 0,5 jest traktowane jako wykroczenie (ale też kończy się odebraniem uprawnień). Powyżej 0,5 promila kierowca będzie traktowany jak przestępca.
Źródło: NIK
Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl
-
Młody kierowca z ogromną siłą uderzył w drzewo. Próbował zbiec z miejsca zdarzenia
-
Pieszy postanowił wykorzystać nowe przepisy. „Polował” na kierowcę - Wideo
-
93-letni motorowerzysta uderzył w naczepę TIR-a. Zginął na miejscu
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl