ZDrogi.pl > Aktualności > Nie żyje Bronisław Cieślak, aktor grający Borewicza. To niemu Polonez zawdzięcza swój przydomek
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:42

Nie żyje Bronisław Cieślak, aktor grający Borewicza. To niemu Polonez zawdzięcza swój przydomek

porucznik-borewicz-nie-zyje
Screen/07 zgłoś się

Nie żyje Bronisław Cieślak aktor, który wcielał się w postać kultowego Porucznika Borewicza. To właśnie tej postaci swój pseudonim zawdzięczają pierwsze Polonezy "Borewicze". Pościgi w "07 zgłoś się", przeszły do historii polskiego serialu.

Jak podaje TVN24, Bronisław Cieślak zmarł w wieku 77 lat po ciężkiej chorobie. Znaliśmy go m.in. z dziennikarstwa, czy działalności politycznej, ale przez wszystkich został zapamiętany jako Porucznik Sławomir Borewicz (nazywany często polskim Jamesem Bondem) z kultowego serialu "07 zgłoś się".

Bronisław Cieślak jako Porucznik Borewicz. Jego serialowe pościgi przeszły do legendy

Ważnym atrybutem Porucznika Borewicza było oczywiście jego auto, w którym prowadził pościgi. W pierwszych odcinkach był to Fiat 125p, a dopiero w kolejnych odcinkach pojawił się Polonez, co ciekawe w wersji przedprodukcyjnej. Auto zostało z głównym bohaterem filmu na dłużej, tak że na zawsze przylgnęła do wczesnych modeli nazwa "Borewicz".

Porucznika Borewicza pamiętamy także z wyjątkowo efektownych pościgów, które robiły ogromne wrażenie na widzach w PRL. Zresztą, robią je do dziś. Zamiast przekombinowanych, hollywoodzkich, komputerowych wybuchów, możemy oglądać prawdziwe i efektowne manewry kultowymi już dziś samochodami. Te sceny ani trochę się nie zestarzały, one tylko pokryły się piękną patyną.

Do kultowych przeszła scena, jak Porucznik Borewicz odbiera Poloneza prosto z pokładu śmigłowca i rusza do akcji w pościgu za Buickiem Electrą. W tym samym odcinku zostaje nieomal potrącony, aby po chwili z bronią w ręku zatrzymać przestępcę, oczywiście będąc przy tym zimny jak skała. Co by nie mówić, Bronisław Cieślak grał jednego z największych "twardzieli" w historii polskiego serialu.

Bronisław Cieślak zostanie na zawsze zapamiętany dzięki kultowej roli

Co ciekawe, jak wspomina dla TVN24 publicysta Leszek Mazan, sam Bronisław Cieślak z początku cieszył się, że był rozpoznawany z kultowej roli. Z czasem zaczęło go to nieco męczyć, bo przecież grał również w innych serialach, a także prowadził działalność publicystyczną, choćby w programie interwencyjnym Telewizyjne Biuro Śledcze.

Mimo to chętnie pozował do zdjęć przy kultowym Polonezie, na grupach pasjonatów polskiej motoryzacji, można znaleźć wiele wpisów ze spotkań ze słynnym aktorem. Podobno człowiek umiera dwa razy, raz w swojej świadomości, a drugi raz w świadomości innych ludzi. Bronisław Cieślak swoją kultową rolą zapewnił sobie nieśmiertelność.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: TVN24

Tagi: Klasyki