ZDrogi.pl > Na drogach > Nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Po wyjściu z WORD-u, odjechał samochodem
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:58

Nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Po wyjściu z WORD-u, odjechał samochodem

prawo-jazdy-po-egzaminie
Policja Piotrków Trybunalski

Były kierowca przechodził ponowny egzamin na prawo jazdy. Nie zdał, wyszedł z ośrodka i odjechał autem. Zawiadomiono policję.

Do zdarzenia doszło 1 lipca koło godziny 13:30, chwilę po egzaminie na prawo jazdy w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). WORD zgłosił policji kandydata na kierowcę, który chwilę po tym jak nie zdał egzaminu, po prostu wyszedł z budynku i odjechał autem.

Nie zdał egzaminu na prawo jazdy, ale i tak jeździł autem

Problemem w namierzeniu sprawcy był fakt, że znane były tylko początkowe numery rejestracyjne auta i jego marka. Policjantom udało się jednak namierzyć Volkswagena Golfa IV, którym poruszał się kandydat na kierowcę. Zatrzymano go na ulicy Roosvelta.

Za kierownicą siedział 64-latek, który jak się później okazało, zdawał egzamin na prawo jazdy ponownie, po tym jak stracił je w 2017 roku za jazdę pod wpływem alkoholu. Policja ukarała kierującego mandatem za jazdę bez uprawnień, a jego auto zostało przetransportowane na parking policyjny.

Odzyskanie prawa jazdy po utracie uprawnień

Zwykle, gdy traci się prawo jazdy za wykroczenia, trzeba zdawać egzamin ponownie. Warto przy tym zaznaczyć, że znacznie różni się w polskim prawie zatrzymanie prawa jazdy, a inną odebranie. Zatrzymanie na trzy miesiące następuje np. przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h. Również za jazdę pod wpływem alkoholu uprawnienia są zatrzymywane, do czasu wyjaśnienia sprawy, która zwykle kończy się odebraniem prawa jazdy przez sąd.

Po stracie uprawnień i minięciu zakazy zostaje złożyć wizytę w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w którym można ustalić termin egzaminu, lub kurs reedukacyjny (jeśli prawo jazdy straciło się za przekroczenie limitu punktów karnych). Następnie trzeba ponownie przejść państwowy egzamin. Istnieją oczywiście wyjątki, w których można wcześniej odzyskać prawo jazdy, ale pod pewnymi warunkami, np. blokadzie alkoholowej, która sprawdza trzeźwość kierowcy, który chce odpalić auto (jeśli jest pijany, zapłon jest blokowany).

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Policja Piotrków Trybunalski

Powiązane