ZDrogi.pl
Mandat za tablice rejestracyjne? Na co zwrócić uwagę

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jeden szczegół na tablicach rejestracyjnych grozi mandatem. Lepiej zwrócić uwagę

23 Listopada 2020

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Na konflikt z funkcjonariuszami policji narażają się właściciele aut z przeterminowanym numerem rejestracji pojazdu. W skrajnych przypadkach sprawa może nawet trafić do sądu. Szczególnie należy uważać, jeśli w ostatnim czasie sprowadzaliśmy auto, np. z Ni

Mandat dla posiadaczy aut z zagranicznymi rejestracjami

Do polskiego systemu wprowadzono mandat za przeterminowaną rejestrację. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Najbardziej uważać powinni właściciele aut sprowadzanych z Niemiec.

Polskie prawo zezwala na import samochodów z zagranicy i poruszanie się nimi nawet na zagranicznych "numerach". Żeby robić to legalnie, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, numer nie może być przeterminowany. Po drugie, samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Mandat za rejestrację? Na co należy zwrócić uwagę

Portal wyborkierowcow.pl informuje, że samochody sprowadzane do Polski z Niemiec są opatrzone dwoma rodzajami tablic rejestracyjnych. Nieprawidłowości wiążą się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Pierwsza kategoria tablic to tzw. Kurzzeitkennzeichen. Jest to płytka z żółtym paskiem, która jest wydawana na okres 5 dni. Auta z taką rejestracją nie podlegają obowiązkowemu badaniu technicznemu.

Drugi rodzaj rejestracji to Ausfuhrkennezeichen, inaczej Zollkennzeichen. Termin ważności takich blach z czerwonym paskiem jest znacznie dłuższy - wynosi od 9 dni do 6 miesięcy.

W przypadku takich tablic auto musi mieć ważny przeglądu technicznego auta.

Mandat to najmniejszy wymiar kary. W przypadku notorycznego naruszania zasad sprawa może trafić nawet do sądu.

Decydując się na zakup samochodu za granicą, należy zwrócić uwagę na termin ważności tablic. Jeżeli minęła już data przydatności, to pojazd podlega automatycznemu wyrejestrowaniu w Niemczech - nie można się więc nim poruszać także na terenie Polski.Jazda takim pojazdem kwalifikowana jest jako wykroczenie. Co to oznacza? Zatrzymani nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Grozi nam nie tylko na odholowanie, ale i na mandat.

Ponadto do takiego numeru nie można bowiem dokupić polskiego ubezpieczenia.

W takiej sytuacji można pokusić się o zakup polisy na tzw. numer VIN i otrzymać krótkoterminowe ubezpieczenie na 30 dni, ale taki wariant jest co do zasady przeznaczony dla pojazdów niezarejestrowanych.

Część sprzedawców polis stara się przekonać kierowców, że krótkoterminowe polisy OC można zakupić dla samochodów posiadających repliki niemieckich tablic rejestracyjnych, ale w razie kontroli policyjnej możemy mieć nieprzyjemności.Kierujący wyposażony w tego typu ubezpieczenie naraża się na odpowiedzialność z tytułu jazdy pojazdem o numerach zbliżonych do autentycznych, a więc ostatecznie - w dalszym ciągu niezarejestrowanym.

Za posługiwanie się tablicą nieprzypisaną do danego samochodu, przerobioną lub podrobioną również grozi mandat oraz poważne sankcje prawne. Kierowca podlega odpowiedzialności, jeżeli zastosowana forma rejestracji uniemożliwia bądź utrudnia identyfikację auta.To już pozostawia policjantom szerokie pole na interpretację.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >