Mandat za tablice rejestracyjne? Na co zwrócić uwagę
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jeden szczegół na tablicach rejestracyjnych grozi mandatem. Lepiej zwrócić uwagę

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
23 Listopada 2020

Na konflikt z funkcjonariuszami policji narażają się właściciele aut z przeterminowanym numerem rejestracji pojazdu. W skrajnych przypadkach sprawa może nawet trafić do sądu. Szczególnie należy uważać, jeśli w ostatnim czasie sprowadzaliśmy auto, np. z Niemiec.

Mandat dla posiadaczy aut z zagranicznymi rejestracjami

Do polskiego systemu wprowadzono mandat za przeterminowaną rejestrację. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Najbardziej uważać powinni właściciele aut sprowadzanych z Niemiec.

Polskie prawo zezwala na import samochodów z zagranicy i poruszanie się nimi nawet na zagranicznych "numerach". Żeby robić to legalnie, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, numer nie może być przeterminowany. Po drugie, samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Polska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliPolska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliCzytaj dalej

Zobacz także: Nastolatek w BMW z impetem wbił się w ciężarówkę. Jego mama zginęła w tragicznych okolicznościach

Mandat za rejestrację? Na co należy zwrócić uwagę

Portal wyborkierowcow.pl informuje, że samochody sprowadzane do Polski z Niemiec są opatrzone dwoma rodzajami tablic rejestracyjnych. Nieprawidłowości wiążą się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Pierwsza kategoria tablic to tzw. Kurzzeitkennzeichen. Jest to płytka z żółtym paskiem, która jest wydawana na okres 5 dni. Auta z taką rejestracją nie podlegają obowiązkowemu badaniu technicznemu.

Drugi rodzaj rejestracji to Ausfuhrkennezeichen, inaczej Zollkennzeichen. Termin ważności takich blach z czerwonym paskiem jest znacznie dłuższy - wynosi od 9 dni do 6 miesięcy.

W przypadku takich tablic auto musi mieć ważny przeglądu technicznego auta.

Mandat to najmniejszy wymiar kary. W przypadku notorycznego naruszania zasad sprawa może trafić nawet do sądu.

Decydując się na zakup samochodu za granicą, należy zwrócić uwagę na termin ważności tablic. Jeżeli minęła już data przydatności, to pojazd podlega automatycznemu wyrejestrowaniu w Niemczech - nie można się więc nim poruszać także na terenie Polski.
Jazda takim pojazdem kwalifikowana jest jako wykroczenie. Co to oznacza? Zatrzymani nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Grozi nam nie tylko na odholowanie, ale i na mandat.

Ponadto do takiego numeru nie można bowiem dokupić polskiego ubezpieczenia.

W takiej sytuacji można pokusić się o zakup polisy na tzw. numer VIN i otrzymać krótkoterminowe ubezpieczenie na 30 dni, ale taki wariant jest co do zasady przeznaczony dla pojazdów niezarejestrowanych.

Część sprzedawców polis stara się przekonać kierowców, że krótkoterminowe polisy OC można zakupić dla samochodów posiadających repliki niemieckich tablic rejestracyjnych, ale w razie kontroli policyjnej możemy mieć nieprzyjemności.
Kierujący wyposażony w tego typu ubezpieczenie naraża się na odpowiedzialność z tytułu jazdy pojazdem o numerach zbliżonych do autentycznych, a więc ostatecznie - w dalszym ciągu niezarejestrowanym.

Za posługiwanie się tablicą nieprzypisaną do danego samochodu, przerobioną lub podrobioną również grozi mandat oraz poważne sankcje prawne. Kierowca podlega odpowiedzialności, jeżeli zastosowana forma rejestracji uniemożliwia bądź utrudnia identyfikację auta.
To już pozostawia policjantom szerokie pole na interpretację.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraPrawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraCzytaj dalej

Następny artykuł