ZDrogi.pl > Na drogach > Kierowco, przygotuj swój portfel. Za kilka dni ceny paliw mogą wzrosnąć o 5-10 gr/l
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:57

Kierowco, przygotuj swój portfel. Za kilka dni ceny paliw mogą wzrosnąć o 5-10 gr/l

Pixabay
pixabay

Niestety, ale nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Średnia cena detaliczna benzyny Pb95 osiągnęła najwyższy poziom od 2014 roku. Również tankowanie diesla będzie w najbliższych dniach zdecydowanie droższe.

Ceny paliw to istotny temat dla każdego kierowcy. Każdy z nas chciałby płacić jak najmniej, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne, potrzebne rzeczy. Polscy analitycy portalu, e-petrol przewidują, że w najbliższym czasie pozytywny scenariusz nie będzie zbyt realny.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym tygodniu będziemy musieli się przygotować na widoczne podwyżki cen na polskich stacjach.

Eksperci z BM Reflex podkreślają, że od marca bieżącego roku nie odnotowywaliśmy aż tak gwałtownych wzrostów cen paliw, jak w przeciągu tego tygodnia.

Niestety, ale średnie ceny benzyn, jak i oleju napędowego w kraju wzrosły bowiem od 6 do 8 groszy na litrze.

Powody do umiarkowanej radości mają natomiast użytkownicy samochodów z instalacją LPG. Ceny gazu spadły średnio o 1 grosz na litrze. Co ciekawe, na części stacji gaz taniał średnio o 7 gr/l, natomiast w pozostałych punktach podrożał nawet o 5 groszy.

Aktualnie za klasyczną Pb95 trzeba zapłacić 5,34 zł/l a bezołowiową 98 – 5,64 zł/l. Z kolei olej napędowego kosztuje 5,28 zł/l natomiast autogaz 2,29 zł/l.

Jak podkreślają analitycy z portal BM Reflex cena za litr benzyny jest najwyższa od od września 2014. Litr diesla równie drogi był w natomiast w listopadzie 2018 roku.

Jak podaje portal e-petrol, najniższe ceny za litr benzyny występują w Wielkopolsce, gdzie kosztują one średnio 5,19 i 5,48 zł/l. 

Najniższą cena oleju napędowego zaobserwowano na terenie województwa lubuskiego. Kosztuje tam 5,14 zł/l. Z kolei w województwie świętokrzyskim najkorzystniej zatankować LPG, które jest oferowane na stacjach po dobrej cenie 2,19 zł/l.  

Zdecydowanie najdrożej jest na Mazowszu, gdzie każdy typ paliwa jest niezwykle drogi. Benzyny kosztują tam przeciętnie 5,37 i 5,70 zl/l, a olej napędowy oraz LPG - 5,33 i 2,35 zł/l.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl