Formula 1
Źródło: FORMULA 1

Zatwierdzono ważne zmiany w Formule 1. Weekend wyścigowy przejdzie prawdziwą rewolucje

Piotr DutkaPiotr Dutka
29 Stycznia 2021

Formuła 1 przechodzi przez gruntowne zmiany. Od nowego sezonu 2021, piątkowe sesje treningowe zostaną skrócone. Zupełnie inną porę będą mieć również niedzielne zmagania. Wszystko by uatrakcyjnić transmisje Królowej Motorsportu.

Formuła 1 wprowadza rewolucyjny pomysł. Zmiany wejdą o sezonu 2021.

Istotne zmiany w Królowej Motorsportu były zapowiadane już od dłuższego czasu, jednak zostały oficjalnie zatwierdzone dopiero w piątek 29 stycznia.

Najważniejsza z nich dotyczy bezpośrednio nowego harmonogramu weekendu wyścigowego. Co najważniejsze, zachowano piątkowe treningi, aczkolwiek skrócono czas trwania. Do tej pory kierowcy mogli testować ustawienia swoich bolidów dwa razy po 90 minut. Od teraz, będzie to jedynie godzina.

Warto podkreślić, że do dyspozycji kierowców pozostaje sobotnia sesja treningowa. Finalnie stracą oni łącznie godzinę, która do tej pory była przeznaczona na trening.

W praktyce jest to bardzo zła dla naszego rodzynka w F1, Roberta Kubicy. Krakowianin ma podpisany kontrakt na jazdę w sesjach treningowych. Od teraz jego czas, za kierownicą bolidu zostanie znacznie skrócony.

Cud na skrzyżowaniu. Matka z małym dzieckiem dosłownie oszukała śmierć - WideoCud na skrzyżowaniu. Matka z małym dzieckiem dosłownie oszukała śmierć - WideoCzytaj dalej

Co bardzo istotne większość wyścigów będzie odbywać się o godzinie 14.00. Choć w oficjalnym kalendarzu można doszukać się pewnych odstępstw od reguły. Mowa o wyścigach nocnych, bądź tej porach, które kolidują z ważnymi wydarzeniami sportowymi, które są przewidziane na 2021 rok.

Ubiegły rok wygenerował wiele plotek dotyczących potencjalnych zmian w Królowej Motorsportu. Jednym z ciekawszych pomysłów, miała być zmiana formatu kwalifikacji. Pomysł 30-minutowych wyścigów zamiast kwalifikacji był rozważany przez środowisko F1..

Według wielu osób, takie rozwiązanie gwarantowałoby zdecydowanie większe emocje niż dotychczasowy format kwalifikacji. Wedle nowych zasad, w sobotę byłyby organizowane 30-minutowe wyścigi w których najlepsi kierowcy startowaliby na tyłach stawki.

Żeby pomysł mógł wejść w życie potrzebna była zgoda wszystkich ekip. Jednak ostatecznie cały projekt został mocno storpedowany przez ekipy Mercedesa i ówczesnego Racing Point.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł