Ferrari w ciele kompaktowego auta
Źródło: Speed 8 Classics

Sbarro Super Eight to hot hatch z napędem Ferrari 308

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
6 Listopada 2020

Ferrari 308 GTB użyczyło swojego napędu niepozornemu hatchbackowi... który jednak trochę zdradzał swój potencjał. Nietypowe auto powstało w jednym egzemplarzu i trafiło na sprzedaż.

Jedyny taki hot hatch na świecie - w środku to Ferrari 308 GTB

Lata 80 to, dla wielu, najlepsze czasy dla motoryzacji. Najpiękniejsze projekty, które wciąż jeszcze pozbawione były elektronicznych kagańców i komputerów.

Lata 80 to czasy, które kojarzone są też z rajdami szalonej grupy B i najdzikszych projektów tunerów, takich jak Koenig Special i Gemballa.

Ferrari w ciele kompaktowego auta

Ferrari w ciele kompatkowego auta

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

To właśnie w tym czasie szwajcarska firma Sbarro, która została założona w 1971 roku i wymyślała wówczas wszelkiego rodzaju szalone projekty.

W 1984 roku Sbarro ujawnił najbardziej fantastyczną rzecz, jaką można sobie wyobrazić.

To małe auto zainspirowane było hatchbackami Grupy B. Pojazd z silnikiem umieszczonym centralnie, w zasadzie przejął podwozie, pięciobiegową manualną skrzynię biegów i 3,0-litrowy silnik V8 wprost z Ferrari 308 GTB.

Ferrari w ciele kompatkowego auta

Tak powstało Sbarro Super Eight.

Super Eight była w rzeczywistości kontynuacją równie szalonego Sbarro Super Twelve z 1981 roku, który pod maską (klapą właściwie) miał rzędowy 12 cylindrowy silnik!

Wracając do bardziej "cywilizowanego modelu" - źródłem napędu był silnik V8 o mocy 260 KM. W 1984 roku! W tym czasie, uważany za szybki, Golf GTI oferował około 100 KM.
Zbudowano tylko jedną sztukę Super Eight, która właśnie trafiła na sprzedaż.

Ferrari w ciele kompatkowego auta

Ferrari 308 GTB było dawcą narządów. Auto trafiło na sprzedaż

Obecnie samochód wystawiony na sprzedaż za jedyne 155 000 euro - czyli około 140 000 700 tys. złotych.
Przebieg? 17 000 mil ~ 27 000 km. Absolutna okazja!

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł